Erdogan, “kundër forcave kurde nuk do të kryejmë vetëm sulme ajrore”

(Skenderbeu.info) Erdogan, “kundër forcave kurde nuk do të kryejmë vetëm sulme ajrore” Operacioni “Shpata e kthetrave”, i nisur dje nga ushtria turke kundër forcave kurde në Siri dhe Irak, nuk do të kufizohet vetëm në sulme ajrore.

Kështu ka thënë presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cituar nga agjencia Anadolu, duke sinjalizuar se mund të përdoren edhe trupa tokësore.

Erdogan tha se nuk zhvilloi bisedime me Shtetet e Bashkuara apo Rusinë përpara se të urdhëronte fillimin e operacionit ushtarak.

Washingtoni dhe Moska e dinë se Turqia mund të kryejë operacione ushtarake të këtij lloji kundër forcave kurde në çdo kohë, shtoi presidenti turk, duke kritikuar Shtetet e Bashkuara për “për fat të keq dërgimin e mijëra armëve, pajisjeve dhe municioneve në zonat terroriste në Siri”.

Gjatë ditës së parë të operacioneve ushtarake, 45 objektiva u shkatërruan në Kurdistanin irakian, rreth 140 km në jug të kufirit turk dhe 44 në veri të Sirisë, 20 km nga kufiri turk, tha Erdogan, duke shtuar se kushdo që shqetësohet për territorin turk do të paguajë. Një çmim i rëndë për këto veprime.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...

Biden lëshon gati 36 miliardë dollarë për pensionet e punëtorëve të sindikatave

(Skenderbeu.info) Biden lëshon gati 36 miliardë dollarë për pensionet...

Afganistan/ Ekzekutimi i parë publik që nga kthimi i talebanëve

(Skenderbeu.info) Afganistan/ Ekzekutimi i parë publik që nga kthimi...

Demokratët fitojnë vendin e Gjeorgjisë në Senat

(Skenderbeu.info) Demokratët fitojnë vendin e Gjeorgjisë në Senat. Partia...

Më shumë se 150 të plagosur në një përplasje treni në Barcelonë

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 të plagosur në një...
Raporto