Hulumtimi: Kulturë ushqimore toksike tek adoleshentët nxitur nga TikTok-u

(Skenderbeu.info)-Hulumtimi: Kulturë ushqimore toksike tek adoleshentët nxitur nga TikTok-u

Një studim i ri tregon se përmbajtja në TikTok që fokusohet te ushqimi dhe pesha po promovon një “kulturë diete toksike” për adoleshentët dhe të rinjtë.
Studiuesit nga Universiteti i Vermontit studiuan 100 video, të cilat përfshinin etiketa në lidhje me dietën dhe peshën. Secili nga dhjetë hashtagët kishte më shumë se një miliard shikime kur filloi studimi në vitin 2020. Me zgjerimin e bazës së përdoruesve të TikTok, u zgjeruan edhe pamjet e hashtags të studiuar.
Këto gjetje të studimit janë alarmante për shkak të hulumtimeve që tregojnë se përdorimi i mediave sociale tek të rinjtë lidhet me ushqimin e çrregullt dhe imazhin negativ të trupit.
Sipas studiuesve, mesazhet gjithëpërfshirëse të gjetura në videot e ushqimit lavdërojnë humbjen e peshës dhe portretizojnë një “pamje joreale të të ushqyerit dhe shëndetit” dhe promovojnë ushqimin si një mjet për të arritur dobësinë.
“Çdo ditë, miliona adoleshentë dhe të rinj janë të ekspozuar ndaj përmbajtjes në TikTok që u jep atyre një pamje shumë joreale dhe të pasaktë të ushqimit dhe shëndetit”, thotë studiuesja Lizzie Pope.
Të rinjtë duhet të fillojnë të mendojnë në mënyrë kritike
Duke qenë se TikTok përdor algoritme për t’u sugjeruar vetë përdoruesve përmbajtje për tema të caktuara, mund të jetë e vështirë t’i shpëtosh përmbajtjes së kulturës ushqimore toksike.
“Përmbajtja dobësuese në TikTok mund të jetë vërtet e rrezikshme, veçanërisht për përdoruesit kryesorë të platformës, të cilët janë të rinjtë”, shton Poup.
Sipas bashkëautores së studimit Marissa Minadeo, fakti që miliarda njerëz kanë parë përmbajtjen e peshës në internet flet shumë për rolin që luan kultura ushqimore në shoqërinë tonë.
“Ne duhet t’i ndihmojmë të rinjtë të zhvillojnë aftësitë e të menduarit kritik, por ajo që na nevojitet është një rimendim rrënjësor i mënyrës se si e trajtojmë trupin, ushqimin dhe shëndetin tonë. Me të vërtetë bëhet fjalë për një ndryshim që do të na mundësojë të jetojmë produktivisht, të lumtur dhe të shëndetshëm”, ka përfunduar ajo.
Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...
Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për largim nga banesa, pasi me datë 28.03.2023,

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

0
(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia bën me dije se është...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

0
(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit Derisa kamionçina...

Lajme të tjera
NGJASHME

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...

A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është lloji më i shëndetshëm?

(Skenderbeu.info)-A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është...

Arsyeja pse duhet t’i lani dhembët para gjumit

(Skenderbeu.info)-Arsyeja pse duhet t’i lani dhembët para gjumit Larja e...

Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj!

(Skenderbeu.info)-Çfarë është ‘Atelofobia’, simptomat dhe shërimi prej saj! Frika se...
Raporto