Birmania/ Kultivimi i lulëkuqes rishpërthen pas ‘grushtit të shtetit’

(Skenderbeu.info) Birmania/ Kultivimi i lulëkuqes rishpërthen pas ‘grushtit të shtetit’.

Kultivimi i lulëkuqes është rishfaqur në Birmani pas grushtit të shtetit ushtarak në shkurt 2021. I cili fshiu përparimin e viteve në luftën kundër trafikut të drogës, sipas një raporti të Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogën dhe Krimin (UNODC).

Sipërfaqja e tokës që përdoret për rritjen e lulëkuqeve, nga e cila nxirret opiumi dhe heroina, u rrit me 33% në një vit, për të arritur në 40,100 hektarë në vitin 2022, sipas raportit.

Prodhimi total vlerësohet në 790 ton, një rritje prej 88% krahasuar me vitin e kaluar, veçanërisht falë teknikave më efikase të kultivimit.

Ky është një rekord që nga viti 2013, thotë studimi, i cili bazohet në imazhet satelitore dhe studimet në terren.

Këto të dhëna shënojnë një ndërprerje pas gjashtë vitesh rënie deri në vitin 2020, që korrespondojnë me parantezën demokratike të nisur nga liderja civile Aung San Suu Kyi.

Ekonomia e lulekuqes së Birmanisë vlerësohet në 660 milion deri në 2 miliardë dollarë, 1 deri në 3 përqind e PBB-së, për shkak të rritjes së prodhimit të drogave sintetike, sipas UNODC.

Sipas raportit, çmimi mesatar për kilogram i paguar fermerit u rrit me 69% në një vit, duke arritur në 281 dollarë në vitin 2022.

Për shkak të trazirave ekonomike që pasuan grushtin e shtetit, rreth 40 për qind e popullsisë jetonte nën kufirin e varfërisë në vitin 2022, një shifër në rritje që ka fshirë gati një dekadë progresi në këtë fushë, sipas Bankës Botërore.

Shumë punëtorëve u është dashur të largohen nga zonat urbane për të shkuar dhe për të kultivuar arat me lulekuqe në fshat

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto