fbpx

Polonia i kërkon kthimin veprave arti të grabitura nga Rusia

(Skenderbeu.info)-Polonia i kërkon kthimin veprave arti të grabitura nga Rusia

 Veprat – një përzgjedhje kryeveprash nga piktorët italianë midis shekullit të 14 dhe 18 – u vodhën nga Ushtria e Kuqe gjatë Luftës së Dytë Botërore.
Tani ato janë varur në Muzeun Shtetëror të Arteve të Bukura Pushkin në Moskë. Pikturat, të cilat përfshijnë “Dy shenjtorët” nga Spinello Aretino dhe “Adhurimi i fëmijës” nga Lorenzo di Credi, u ruajtën në koleksionet e familjes Czartoryski në Goluchow, në Pallatin Wilanow dhe në Poznan, Wroclaw dhe Lodz.
“Gjurmët e qindra mijëra artikujve të çojnë në Federatën Ruse dhe në ish-republikat Sovjetike”, tha Piotr Glinski, Ministri polak i Kulturës, në një konferencë për shtyp. Ne kurrë nuk do të ndalemi së kërkuari për sendet kulturore që u grabitën.”
Pse u grabit arti polak në Luftën e Dytë Botërore?
Vlerësohet se 50 për qind e koleksioneve u grabitën nga muzetë polakë gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur vendi u pushtua nga nazistët dhe sovjetikët. Qeveria polake i ka bërë tashmë 20 kërkesa Rusisë për kthimin e sendeve dhe objekteve, duke përfshirë arkivat nga kampi i vdekjes në Aushvic dhe pikturat e Durer dhe Holbein.
Të gjitha deri më tani janë injoruar. “Deri më sot, qeveria (e Rusisë) nuk ka shqyrtuar asnjë nga pretendimet,” tha Glinski. Marrëdhëniet midis Rusisë dhe ish-shtetit satelitor sovjetik kanë qenë prej kohësh të tensionuara, por kanë goditur një nivel të ri me pushtimin rus të Ukrainës.
Polonia ka qenë një mbështetëse e madhe e Kievit dhe ka kërkuar sanksione të forta nga brenda BE-së. Thesaret e grabitura polake mund të gjenden në shumë vende, duke përfshirë anëtarë të tjerë të ish-Bllokut Lindor. Që nga viti 2016, qeveria polake ka siguruar kthimin e 600 artikujve, asnjë prej të cilëve nuk ishte nga Rusia.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto