(Skenderbeu.info) Bass, kryetarja e parë femër e Los Angeles. Në fund të një fushate elektorale, deputetja demokrate u zgjodh kryetarja e parë femër e Los Angeles duke mposhtur miliarderin Rick Caruso te cilin e mbështetnin Elon Musk dhe Kim Kardashian.

Karen Bass fitoi në një sfidë shumë më të ashpër se sa pritej. Në fakt, në fund të fushatës elektorale, Caruso e mori veten në sondazhe falë edhe 100 milionë dollarëve të parave të tij të shpenzuara për të financuar garën.
E mbështetur nga Joe Biden dhe fushata e tij gjithëpërfshirëse midis sindikatave, Bass megjithatë fitoi dhe u bë kryetarja e dytë afrikano-amerikan i Los Angeles pas Tom Bradley, i cili ishte kryetar bashkie midis 1973 dhe 1993. Bradley vlerësohet me modernizimin e qytetit që, nën udhëheqjen e tij, priti Olimpiadën e vitit 1984.

Bas e merr punën në një moment të vështirë në një nga qytetet më të vështira të Amerikës. Emergjenca e parë me të cilën do të duhet të përballet është ajo e të pastrehëve, e cila vazhdon të rritet pavarësisht miliarda dollarëve të shpenzuara vitet e fundit. Gjithashtudo duhet të zgjidhë edhe dramën e brendshme në bashkinë e qytetit, ku këshilltari Kevin de Leon refuzon të japë dorëheqjen pas përhapjes së bisedës së tij me ofendime raciste.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Dënohet thirrja e Donald Trump për ‘përfundimin’ e Kushtetutës

(Skenderbeu.info) Dënohet thirrja e Donald Trump për 'përfundimin' e...

Si rrallëherë, ariu polar sjell në jetë binjakë

(Skenderbeu.info)-Si rrallëherë, ariu polar sjell në jetë binjakë Kopshti Zoologjik...

Gjykata e Apelit në SHBA ka refuzuar kërkesën e Trump

(Skenderbeu.info) Gjykata e Apelit në SHBA ka refuzuar kërkesën...

Biden foto me Macron në Twitter

(Skenderbeu.info) Biden foto me Macron në Twitter. Joe Biden...

Policia e San Franciskos, fuqi për të përdorur robotë vrasës

(Skenderbeu.info) Policia e San Franciskos, fuqi për të përdorur...

Blinken, NATO më e fortë dhe më e bashkuar se kurrë

(Skenderbeu.info) Blinken, NATO më e fortë dhe më e...

SHBA/ 9.12 miliardë dollarë të shpenzuara për Black Friday

(Skenderbeu.info) SHBA/ 9.12 miliardë dollarë të shpenzuara për Black...

SHBA/ 600 të shtëna masive për të tretin vit radhazi

(Skenderbeu.info) SHBA/ 600 të shtëna masive për të tretin...
Raporto