(Skenderbeu.info) Etiopi/ Jep dorëheqjen kryetarja e Gjykatës së Lartë, Ashenafi.

Dorëheqje pa arsye për presidenten e Gjykatës së Lartë të Etiopisë, Meaza Ashenafi dhe zëvendësin e saj, Solomon Areda, në një lëvizje që befasoi vendin në Bririn e Afrikës, raporton BBC.

Meaza, një ish-aktiviste për të drejtat e grave, mori nominimin në vitin 2018, i parë si një testament i agjendës reformiste të kryeministrit Abiy Ahmed.

Në fund të viteve 1980 dhe në fillim të viteve 1990, Meaza shërbeu si gjyqtare në Gjykatën e Lartë Etiopiane, duke themeluar më vonë Shoqatën e Avokatëve të Etiopisë për të ndihmuar gratë që kishin nevojë për këshilla ligjore.

Një nga rastet më të famshme në të cilën ajo u përfshi ishte filmi hollivudian ‘Difret’ i cili u bë bashkëprodhues nga Angelina Jolie.

Meaza u zëvendësua nga shefi i ri i drejtësisë Tewodros Mihret, një profesor universitar në Universitetin Juridik të Addis Abeba, emërimi i të cilit u miratua sot nga dhoma e ulët e Parlamentit etiopian.

E njëjta miratoi emërimin e zëvendëspresidentes së saj, Abeba Embiale Mengste, gjyqtare e Gjykatës Federale për tre vjet.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto