Kryeministri grek Mitsotakis: Nuk do të hyjmë në luftë me Turqinë

(Skenderbeu.info)-Kryeministri grek Mitsotakis: Nuk do të hyjmë në luftë me Turqinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha të enjten se ai ende beson se është e mundur të zgjidhen mosmarrëveshjet e vendit të tij me Turqinë dhe theksoi se dy fqinjët nuk do të shkojnë në luftë.
Marrëdhëniet midis dy aleatëve të NATO-s dhe rivalëve historikë rajonalë kanë qenë veçanërisht të tensionuara për gati tre vjet.
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë vazhdimisht se trupat turke mund të zbresin në Greqi “papritmas një natë” dhe madje kërcënoi se do të godiste Athinën me raketa balistike, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.
“Ne nuk do të shkojmë në luftë me Turqinë”, citohet të ketë thënë Mitsotakis gjatë një sesioni në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, të enjten.
“Ne duhet të jemi në gjendje të ulemi me Turqinë si të rritur të arsyeshëm dhe të zgjidhim dallimin tonë kryesor, që është përcaktimi i zonave detare në Egje dhe Mesdheun lindor”.
Mitsotakis vuri në dukje se megjithëse ishte një “çështje e ndërlikuar për shkak të gjeografisë së Egjeut”, Greqia kishte arritur të zgjidhte mosmarrëveshje të ngjashme me Italinë dhe Egjiptin.
Ai tha se ndërsa ka pasur “momente shumë, shumë të vështira” me presidentin turk, “nuk e konsideroj të pamundur gjetjen e një zgjidhjeje me presidentin Erdogan”.
Në mosmarrëveshje të gjatë për një sërë çështjesh, duke përfshirë të drejtat e eksplorimit territorial dhe të energjisë në Detin Egje dhe Mesdheun Lindor, Greqia dhe Turqia “kanë ardhur në prag të luftës” tre herë në gjysmën e shekullit të fundit.
Tensionet e fundit janë përqendruar në të drejtat e eksplorimit të energjisë në Mesdheun lindor dhe në praninë e trupave greke në ishujt lindorë të Egjeut pranë brigjeve turke.
Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto