fbpx

Kropiva inteligjenca e ushtrise ukrainase

(Skenderbeu.info) Kropiva inteligjenca e ushtrise ukrainase

Vite përpara kur askush nuk do ta imagjinonte që pretendimi rus për ekspansion do të bëhej realitet në territorin ukrainas, Oleksiy Savchenko ndihmoi në zhvillimin e një prej armëve më vdekjeprurëse dhe më të lira që përdoret tani nga mijëra pjesëtarë të shërbimit ushtarak ukrainas.  Në vitin 2014, Oleksiy Savchenko ishte në mesin e protestuesve, mitingjeve disamujore falë të cilëve në Kiev u rrwzua përfundimisht presidenti pro-rus Viktor Janukoviç.

Si hakmarrje për heqjen e presidentit pro rus, Moska aneksoi Krimenë dhe ndezi një luftë separatiste në juglindje të Ukrainës. Kjo bëri që Savchenko, së bashku me aktivistë të të njëjtit mendim, të themelojnë një organizatë joqeveritare të quajtur Army SOS. Grupi mblodhi para për të blerë xhaketa dhe pajisje të tjera ushtarake për ish-protestuesit që dolën vullnetarë për të luftuar separatistët, pavarësisht se nuk ishin të tranjaur apo të paijisur me armarim.  Në kohën që filluan sumet e para në Krime, u kuptua se duhej dicka më shumë se armatimi i zakonshëm.

Army SOS nuk kërkonte vetëm armë, por një zgjidhje teknologjike. Ata i kërkuan një grupi zhvilluesish softuerësh në Kiev që të instalonin harta satelitore dhe të dhëna ushtarake ukrainase në tableta dhe smartfonët. Sipas një anëtari të shërbimit ukrainas, i cili iu përgjigj kësaj risie në vitin 2014, trupat filluan ta shihnin më mirë rrethinën e tyre dhe mjetet i lejuan ata të korrigjonin artilerinë më qartë dhe më saktë.

Metoda e epokës sovjetike për të drejtuar zjarrin kërkon futjen manuale të të dhënave dhe përdorimin e tabelave të artilerisë për llogaritjet që zgjasin deri në 15 minuta. Army SOS e ndryshoi të gjithë sistemin.

 

I quajtur Kropiva (hithër), softueri është pjesë e një serie pajisjesh dhe armatimesh të teknologjisë së lartë që ka ndihmuar në transformimin e ushtrisë ukrainase nga një ushtri e dobët dhe e demoralizuar në një forcë serioze rezistence.

 

Kropiva “është një shembull i një iniciative private në një përdorimi efektiv të  sistemeve civile në ushtri”, tha për Al Jazeera Pavel Luzin, një analist i mbrojtjes me bazë në Rusi me Fondacionin Jamestoën, një institut në Uashington, DC.

Softueri ka aftësinë të shëndrojë çdo tabletë me

Oleksiy Savchenko
Oleksiy Savchenko

bazë Androidi  në një njësi bazë të një sistemi të automatizuar udhëzimi me saktësi. Në këtë mënyrë Tableti mund të marrë dhe transmetojë koordinatat për korrigjimin e zjarrit të artilerisë nga përdoruesi i tij, nga një dron ose një radar.Ai mund të llogarisë distancën nga objektivat dhe të shtënat direkte të secilit lloj artilerie të përdorur në ushtrinë ukrainase.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë...

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...
Raporto