fbpx

Greqi-Maqedoni e Veriut, takim mbi krizën ekonomike

(Skenderbeu.info)  – Greqi-Maqedoni e Veriut, takim mbi krizën ekonomike

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis priti në një takim zyrtar homologun e tij të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski,në Athinë, në një takim dyplaësh të fokusuar tek kriza energjetike që po prek aktualisht Europën.

Sipas burimeve zyratre në këtë takim, u shqyrtuan edhe marrëdhëniet dypalëshe dhe perspektivat e bashkëpunimit në nivele të shumta mes dy vendeve fqinje për sa i përket energjisë, infrastrukturës energjetike dhe nevojës për diversifikimin e burimeve të energjisë dhe rritjen e bashkëpunimit mes tyre.

Mitsotakis deklaroi se Greqia mund të ndihmojë në këtë drejtim për shkak të infrastrukturës që po zhvillon në hartën e energjisë dhe pozicionit të saj. Ai theksoi rolin e Greqisë në përfitimin e sigurisë energjetike në rajon, duke theksuar kështu rolin e saj udhëheqëse e Europën Juglindore.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis përgëzoihomologun e tij maqedonas Kovaçevskin për Konferencën e parë Ndërqeveritare Maqedoni e Veriut-BE, faza e parë e bisedimeve për anëtarësim në BE, dhe ripohoi mbështetjen e Greqisë për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE bazuar në kriteret që janë vendosur, si respektimi i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe të plotë , zbatimi konsekuent dhe me mirëbesim i Marrëveshjes së Prespës. ekathimerini.com

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Liberalizimi i vizave me Kosovën, diskotohet më 13 tetor

(Skenderbeu.info) Liberalizimi i vizave me Kosovën, diskotohet më 13...

Vuçiç: Kosova po ndihmohet nga fuqitë e mëdha

(Skenderbeu.info) Vuçiç: Kosova po ndihmohet nga fuqitë e mëdha Liderët...

Serbi/ Aktivistët e EuroPride do të marshojnë pavarësisht ndalimeve

(Skenderbeu.info)-Serbi/ Aktivistët e EuroPride do të marshojnë pavarësisht ndalimeve Edhe...

Serbia kërkon veton ruse e kineze

(Skenderbeu.info) Serbia kërkon veton ruse e kineze Parlamenti i Serbisë...

Turqia: Greqia na provokon

(Skenderbeu.info)  "Turqia: Greqia na provokon" “Pavarësisht përpjekjeve tona me...
Raporto