fbpx

Krizë lulesh: britanikët po i porosisin online në Holandë

(Skenderbeu.info) Krizë lulesh: britanikët po i porosisin online në Holandë

Një xhipë ngjyrë jeshil, që mban logon e Royal Parks, ngadalë bën rrugën e tij nëpër turmën e oqeanit që dërdhet me Green Park. Është plot me lule, të të gjitha ngjyrave dhe të të gjitha llojeve, buqeta të mëdha dhe buqeta të vogla, në homazh të mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II. Këta kamionçinë mbërrijnë vazhdimisht në parkun ngjitur me Pallatin Buckingham: ata shkarkojnë lule që vendosen për të formuar serpentina të pafundme lulesh.

Para godinës, e rrethuar e gjitha për përgatitjet e varrimit shtetëror, nuk ka më vend për lule. Portat janë të mbushura me homazh. Që nga mbrëmja e 8 shtatorit, kur erdhi njoftimi për vdekjen e Saj, njerëzit filluan spontanisht të sillnin lule. Ka aq shumë sa nuk dini më ku t’i vendosni valën që vjen vazhdimisht. Dhe nuk është ende dita e funeralit. Në19 shtator ditën e funeralit të madh shtetëror, pritet një ‘oqean’ lulesh dhe i gjithë Parku i Gjelbërt do të jetë një memorial i madh i improvizuar.

“Asnjë herë nuk na kishte ndodhur që të na mbraonte i gjithë furnizmi që kishim në dyqan. Kjo është hera e parë”, thotë pronari i një dyqani lulesh afer me me Pallatin Buckingham nuk i kishte mbaruar kurrë mallrat, thotë pronari. Disa janë kufizuar vetëm në një kërcell, por ka edhe nga ata që kanë blerë edhe buqeta prej100 paund. Askush nuk e priste një nxitim të tillë për lule. Në orët e hershme të mëngjesit pas vdekjes, të gjitha dyqanet jashtë në Stacionin Victoria, një nga stacionet më të ngarkuara të trenit në kryeqytet, ishin shitur. Marks & Spencer gjithashtu duhej të ngrinte flamurin e bardhë: zinxhiri i madh i supermarketeve në MB ka rafte bosh lulesh. Dhe si gjithmonë kur kërkesa për çdo gjë rritet; dhe oferta, nga ana tjetër, është e pakët, nxiten spekulime dhe zgjidhje kreative: një trëndafil i vetëm ka arritur të kushtojë 10 paund (rreth 12 euro).

lule
lule

Në një situatë të tillë, që nuk kishte ndodhur asnjëhërë Mbretëria e Bashkuar, i ka kërkuar ndihmë ndihmë shtetit të Holndës për të sjell lule. Eksporti i luleve këto ditë është kryesori. Me mijëra britanik po bëjnë porosi online nga luleshitësit në Holandë, ndërsa rrjetet e luleshitësve kanë krijuar kontake me fermerët holandez për tu furnizuar me lule deri në ditën e varrimit të mbretëreshës.

islole24ore.com

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e...

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së...

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi:...

Veliaj zbulon vendndodhjen e ndertimit e Teatrit te ri te Kukullave dhe Bibliotekes Kombëtare

(Skenderbeu.info)-Veliaj zbulon vendndodhjen e Teatrit te ri te Kukullave...

Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje

(Skenderbeu.info)-Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje Sipas Institutit te Gjeoshkencave ...

Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022 Dashi Do...

Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e Arminës dhe Shkëlzenit

(Skenderbeu.info) Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e...

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....
Raporto