Meta/ Të përcaktojë kritere të qarta, objektive dhe të respektueshme të të drejtave

(Skenderbeu.info) Meta/ Të përcaktojë kritere të qarta, objektive dhe të respektueshme të të drejtave.

Facebook dhe Instagram ndoshta mund të rishikojnë politikat e tyre për ‘lakuriqësinë’ e të rriturve, një çështje që ka shkaktuar diskutime në dekadën e fundit pas protestave të nënave gjidhënëse ‘Lactivist’ dhe lëvizjes ‘Free the Nipple’.

Bordi Mbikëqyrës, bordi i pavarur mbikëqyrës i Metës i përbërë nga ekspertë, juristë dhe akademikë, ka bërë thirrje për një rishikim të rregullave që ndalojnë imazhet pa këmishë të grave.

Ato të meshkujve nuk janë të ndaluara, duke argumentuar se Meta duhet “të përcaktojë kritere të qarta, objektive dhe të respektueshme të të drejtave”.

Vëzhgimi vjen pasi mediat sociale censuruan postimet nga një llogari e drejtuar nga një çift amerikan transgjinor që po mblidhte para për operacion.

Përmbajtja përmbante një foto të gjoksit të zhveshur të një personi, dhe shoqëronte informacione rreth kujdesit shëndetësor transgjinor, kirurgjisë së gjoksit dhe lidhjeve me mbledhjet e fondeve bamirësie.

Ato u hoqën pas raportimeve të përdoruesve dhe më pas u rivendosën pas një apeli nga çifti.

Prandaj, vëzhgimi i Bordit Mbikëqyrës për “rregullat e paqarta kur bëhet fjalë për përdoruesit interseksualë, jobinarë dhe transgjinorë” dhe thirrja për t’i ndryshuar ato në mënyrë që “të qeverisen nga kritere të qarta që respektojnë standardet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut”.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto