(Skenderbeu.info)-Kosovës i duhen së paku dy vjet për anëtarësim në KiE

Më 24 prill të këtij viti, Komiteti Ministror i Këshillit të Evropës, mori vendim që t’ia përcjellë Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) kërkesën për anëtarësimin e Kosovës.
Komiteti që përfaqëson 46 shtetet anëtare të KE-së, mori këtë vendim në një mbledhje të jashtëzakonshme, me më shumë se 2/3 e votave.
Lidhur me këtë vendim pati 33 vota për, shtatë kundër dhe pesë abstenime.
Por, deri te anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës do të duhen së paku edhe dy vjet.
Kështu së paku ka thënë një zëdhënës i PACE për Klan Kosova.
Francesc Ferrer tha se Komiteti për Çështje Politike dhe Demokraci i PACE do të emërojë një raportues për Kosovën, i cili brenda dy vjetëve duhet të paraqesë një raport në komitet për debat dhe miratim.
Kosova kalon me sukses fazën e parë të anëtarësimit në Këshillin e Evropës
Lexo po ashtu
Kosova kalon me sukses fazën e parë të anëtarësimit në Këshillin e Evropës
“Komiteti (për Çështje Politike dhe Demokraci, shën.red.) duhet të caktojë një raportues për këtë çështje në një takim të ardhshëm (i ardhshmi do të zhvillohet më 19-23 qershor në Strasburg). Më pas, raportuesi ka dy vjet nga emërimi i saj/tij për të paraqitur një raport në komitet për debat dhe adoptim”, tha Ferrer, për Klan Kosova.
Ai tha se ishte Byroja e Asamblesë Parlamentare të KiE e cila më 28 prill ia referoi kërkesën e Kosovës për anëtarësim Komisionit për Çështje Politike dhe Demokraci.
Nga ana tjetër, ai tha se edhe Byroja do të caktojë dy avokatë për të përgatitur një raport për Kosovën për të parë përputhshmërinë e sistemit ligjor të vendit me standardet e KiE-së.
“Nga ana tjetër, edhe Byroja do të caktojë, në mbledhjen e saj të radhës më 25 maj në Riga, dy avokatë të shquar të cilët do të përgatisin një raport mbi përputhshmërinë e sistemit ligjor të aplikantit, në këtë rast Kosovës, me standardet e Këshillit të Evropës, në përputhje me praktikën e vendosur të PACE-s, i cili do të merret parasysh nga raportuesi i Komisionit për Çështjet Politike dhe Demokracinë”, deklaroi zëdhënësi i PACE, Francesc Ferrer.
Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës më 12 maj 2022.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është...

Konjufca: Rama gaboi me draftin, s’u ul të fliste me Kurtin

(Skenderbeu.info)-Konjufca: Rama gaboi me draftin, s’u ul të fliste...

Zyra e Kurtit: Nga Shqipëria zyrtare presim mbështetje, ndërmjetësues kemi shumë

(Skenderbeu.info)-Zyra e Kurtit: Nga Shqipëria zyrtare presim mbështetje, ndërmjetësues...

Lidhja e Prizrenit, Osmani: Model dhe frymëzim i shumë brezave

(Skenderbeu.info)-Lidhja e Prizrenit, Osmani: Model dhe frymëzim i shumë...

E mitura shqiptare ngacmohet seksualisht nga një 30-vjeçar grek, arrestohet autori

(Skenderbeu.info)-E mitura shqiptare ngacmohet seksualisht nga një 30-vjeçar grek,...

Begaj nga Prizreni: Historia e kombit është e pasur me momente të cilat na mbushin me krenari

(Skenderbeu.info)-Begaj nga Prizreni: Historia e kombit është e pasur...

Greqia goditet nga tërmeti i fortë, sa ishte magnituda

(Skenderbeu.info)-Greqia goditet nga tërmeti i fortë, sa ishte magnituda Një...

Republika Sërpska miraton rezolutën, i kërkon anëtarëve të OKB të çnjohin Kosovën

(Skenderbeu.info)-Republika Sërpska miraton rezolutën, i kërkon anëtarëve të OKB...
Raporto