fbpx

Kosovarët e paguajnë me shëndetin e tyre çmimin e furnizimit me ujë te pakontrolluar

(Skenderbeu.info)-Kosovarët e paguajnë me shëndetin e tyre çmimin e furnizimit me ujë te pakontrolluar

Xhorxhina Bami, BIRN

Qindra fshatra në Kosovë nuk janë të mbuluara nga ujësjellës të licencuar, duke vënë në rrezik shëndetin e banorëve të tyre.
Artës shpesh i duhet të lërë miqtë e saj në një bar dhe të kthehet në shtëpi para mesnatës, si Hirushja. Veshja e saj nuk kthehet në lecka nëse është vonë, por furnizimi me ujë në banesën e saj është i ndërprerë, kështu që ajo nxiton të kthehet për të mbushur një kovë për mëngjes. Dhe kjo është në qendër të Prishtinës, kryeqyteti i Kosovës.
E drejta për ujë të pijshëm të sigurt dhe të pastër mund të jetë një e drejtë themelore e njeriut e mbrojtur nga Kombet e Bashkuara, por është një e drejtë që ende u mohohet shumë njerëzve në shtetin më të ri të Evropës.
“Është frustruese; nëse kthehem vonë nuk mund të bëj dush, por as nuk mund të përfitoj nga kostoja më e ulët e energjisë elektrike duke ndezur lavatriçen gjatë natës sepse nuk ka ujë”, tha Arta, e cila pyeti se ajo është reale. emri të mos përdoret.
Për Artën, është një shqetësim, por për ata në zonat e thella rurale, mbështetja në burime të tjera po kërcënon shëndetin e tyre. Disa kanë hapur puset e tyre ose mbushin fuçi uji nga burimet e fshatit.
Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, IKSHPK, më shumë se 90 për qind e 1.8 milionë banorëve të Kosovës furnizohen me ujë të pijshëm nga shtatë furnizues të licencuar të ujit, por një zyrtar i komunikimit në Autoritetin Rregullativ të Shërbimeve të Ujit, ARRU, tha se shifra ishte më e afërt. në 79 për qind.
Sa i përket vendbanimeve, Lule Aliu nga ARRU tha se nga 1239 vendbanime në Kosovë, 46 për qind nuk janë të kyçura në ujësjellës nga asnjë prej shtatë furnizuesve të licencuar, të njohur si KRU.
Ata pa ofrues të licencuar shpesh mbështeten në lumenjtë lokalë, të cilët, sipas një raporti të vitit 2020 të Institutit Demokratik të Kosovës, janë shumë të ndotur.
IKSHPK tha se tre shpërthime serioze të gastroenteritit janë regjistruar në Kosovë nga viti 2018 deri në korrik të këtij viti, e fundit në komunën e Hanit të Elezit, afër kufirit jugor me Maqedoninë e Veriut, kur rreth 130 banorë u ankuan për simptoma të helmimit. Mostrat e marra nga uji i pijshëm treguan praninë e baktereve duke përfshirë E. Coli dhe Enterococci.
Uji në këtë zonë furnizohet nga furnizuesit lokalë të ujit “të pambikëqyrur”, tha zëdhënësja e IKSHPK-së, Era Pireva. Mungesa e mbikëqyrjes, mungesa e dezinfektimit dhe “infiltrimi i shpeshtë i ujërave sipërfaqësorë të kontaminuar në rrjetin e shpërndarjes” përbëjnë një rrezik serioz për shëndetin, tha ajo për BIRN.
Shtatë furnizues të licencuar
Banorët e Deçanit marrin kujdes mjekësor pas helmimit nga uji, 14 korrik 2021.
Në komunën e Dragashit, në një cep të largët jugor ku Kosova takohet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, janë 33 fshatra që nuk marrin ujë nga asnjë nga shtatë KRU. Një nga fshatrat, Brezna, pompon ujë për disa orë në ditë nga liqeni i fshatit; pjesën tjetër të ditës fshatarët mjaftohen me puse private.
Në komunën perëndimore të Pejës, 36 fshatra nuk furnizohen nga asnjë prej furnizuesve të licencuar. Banorët e njërit prej tyre, Buçanit, udhëtojnë një distancë të konsiderueshme për të marrë ujë të pijshëm nga vetë Peja ose fshati Gllogjan. KRU Hidrodrini, e cila furnizon rajonin e Pejës/Pec, i tha BIRN se një projekt për zgjerimin e sistemit të furnizimit me ujë është në vazhdim.
“Faza përfundimtare është lidhja me burimin,” tha për BIRN një përfaqësues i kompanisë. Sa i përket Buçanit, “Nuk kemi pasur ankesa sepse nuk ka ujësjellës nga ana jonë”.
Diku tjetër, 36 fshatra janë pa ujësjellës të licencuar në komunën e Gjilanit/Gnjilane në lindje; 30 në komunën jugore të Prizrenit, 19 që i përkasin komunës së Prishtinës dhe 25 fshatra të komunës së Skenderajt/Srbica përballen me të njëjtën situatë.
Qindra vendbanimet që nuk mbulohen nga asnjë furnizues i licencuar i ujit përfshijnë zonat ku serbët etnikë përbëjnë shumicën, tha Aliu nga ARRU për BIRN, ku komuna të tilla “nuk janë të integruara nën menaxhimin e KRU”.
Raporti i vitit 2020 i Institutit Demokratik të Kosovës theksoi problemin e ndotjes nga minierat e plumbit dhe zinkut të Artanës dhe Kishnicës që derdhen në lumin Graçanka, burim i ujit të pijshëm për qytetin me shumicë serbe të Graçanicës në jug të Prishtinës dhe fshatrave përreth. Uji, tha ai, është zbuluar se përmban nivele të larta të joneve sulfate që mund të shkaktojnë dehidrim dhe diarre.
Para nga jashtë
Punonjësit e kompanisë kosovare të licencuar për furnizimin me ujë të kryeqytetit KRU Prishtinë, rregullimin e gypave të ujit, 11 shtator 2022.
Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal të Kosovës nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me furnizimin me ujë për vendbanimet që nuk janë të kyçura në sistemin qendror.
Kosova më parë ka marrë fonde nga partnerë të huaj për të rregulluar furnizimin me ujë, veçanërisht nga Zvicra, por problemi vazhdon.
Në mars, ambasada zvicerane në Prishtinë tha se mbështetja zvicerane “u ka mundësuar mbi 600,000 qytetarëve të Kosovës, që jetojnë në zonat rurale, ose një të tretën e popullsisë së Kosovës, të kenë qasje në ujë të pijshëm të sigurt dhe të pastër”.
Kjo përfshinte rreth 1.23 milionë euro për t’u sjellë ujë 10,000 banorëve në 10 fshatra të komunës së Skenderajt/Srbica në mars 2019. Ambasadori zviceran në atë kohë, Jean-Hubert Lebet, vuri në dukje ironinë që Zvicra duhej të investonte në ujë në Kosovë. “Sepse ne e dimë se ka para edhe në këtë vend.”
Zvicra thotë se do të investojë edhe 86 milionë euro të tjera në Kosovë nga viti 2022 deri në vitin 2025 në fushën e qeverisjes demokratike, zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe sigurisë së klimës dhe ujit.
ARRU ka një buxhet më pak se 400 mijë euro për këtë vit. Ministria e Ekonomisë ka ndarë rreth 15.6 milionë euro deri në vitin 2025 për të sjellë sistemet e ujësjellësit dhe kanalizimit në zonat rurale; Ministria e Mjedisit planifikon të shpenzojë 20.9 milionë euro për të përmirësuar sistemin e kanalizimit në Gjilan/Gnjilane, edhe pse asnjë nga këto para nuk është buxhetuar për vitin 2022; dhe qeveria ka buxhetuar 16 milionë euro për një projekt të ngjashëm në Mitrovicë, i cili do të përfundojë në vitin 2025, por vetëm një milion euro janë ndarë nga buxheti për këtë vit.
Ministria e Mjedisit ka gjithashtu një projekt sigurie ujore prej 62 milionë eurosh në punë me Autoritetin e Pellgjeve Lumore; gjashtë milionë euro janë buxhetuar për vitin 2022, duke përfshirë një milion që supozohej të ishte shpenzuar në vitin 2021.
Sivjet janë ndarë 36.000 euro për ndërtimin e ujësjellësit në fshatin Pobergje të komunës së Deçanit dhe 300.000 të tjera për rregullimin e ujësjellësit në komunën e Fushë Kosovës.
Ndërkohë personat vazhdojnë të helmohen.
Në Kaçanik, në jug të Kosovës, një shpërthim i gastroenteritit në korrik të këtij viti bëri që “50 deri në 80 qytetarë në ditë” të kërkonin ndihmë mjekësore me simptoma të të vjellave dhe diarresë, tha për BIRN në atë kohë kryetari i komunës Besim Ilazi.
Pas një shpërthimi të ngjashëm në Han të Elezit të njëjtin muaj, ministri i Administratës së Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, vizitoi zonën dhe u zotua për mbështetjen e qeverisë.
Muaj më herët, në shkurt, prokurorët në Pejë akuzuan dy zyrtarë të ndërmarrjes Kosovare të ujësjellësit Hidrodrini me përgjegjësi për helmimin e rreth 1,500 njerëzve në zonën e Deçanit. Prokurorët thanë se uji i pijshëm përmbante baktere dhe se testimi ishte i pamjaftueshëm ose inekzistent. Zyrtarët u deklaruan të pafajshëm.

https://balkaninsight.com/2022/09/14/kosovars-pay-price-of-unregulated-water-supply-with-their-health/

 

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...
Raporto