Kosova i zgjeron vizitat në shtëpi për gratë shtatzana dhe fëmijët 0-3 vjeç

(Skenderbeu.info)-Kosova i zgjeron vizitat në shtëpi për gratë shtatzana dhe fëmijët 0-3 vjeç

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës përfshiu edhe komunën e Prishtinës në projektin “Vizita në shtëpi për gratë shtatzëna dhe fëmijët 0 – 3 vjeç”.
Më 25 janar 2023, Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia do të jetë i pranishëm në fillimin e programit “Vizita në shtëpi për gratë shtatzëna dhe fëmijët 0 – 3 vjeç, pjesë e të cilit projekt do të bëhet edhe komuna e Prishtinës. Takimi me përfaqësuesit e Komunës së Prishtinës do të mbahet në objektin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, në ora:11.30.
Programi i vizitave në shtëpi për kujdes ndaj nënës dhe fëmijës fillimisht ka filluar si pilot program në vitin 2013. Në të njëjtin vit, është mbajtur konferenca nacionale për vizitat në shtëpi nga MSh në bashkëpunim me UNICEF-in.
Duke vlerësuar rëndësinë e këtyre vizitave për shëndetin, mirëqenien dhe zhvillimin e fëmijës në këtë proces janë përfshirë edhe sektorët tjerë relevant dhe të domosdoshëm siç janë sektori i arsimit dhe mirëqenia sociale.
Programi i vizitave në shtëpi për nëna dhe fëmijë ofron shërbime shëndetësore dhe këshilluese për shtatzëna, lehona, të porsalindur(prej ditës së tretë pas lindjes) dhe fëmijë deri në moshën tri vjeçare.
Në mbështetje të këtij programi është ofruar bashkëpunimi nga UNICEF-i dhe në vitin 2015 është nënshkruar Memorandumi i Mirëkuptimit në periudhë tre vjeçare në mes të MSh dhe UNICEF-it. Këtij programi tani i bashkëngjitet edhe Komuna e Prishtinës.
Ministria e Shëndetësisë vit pas viti ka zgjeruar programin në komuna sipas prioriteteve dhe gatishmërisë së komunave për zbatimin e këtij programi. Programi është zbatuar në 25 komuna (deri në dhjetor të vitit 2022).
Në dhjetor të vitit 2022 është bërë përfshirja edhe e 4 komunave të tjera duke shtuar në 29 numrin e komunave që janë duke zbatuar këtë program.
Gjatë vitit 2022, në 25 komuna deri në muajin dhjetor të vitit 2022, janë realizuar 37 mijë e 335 vizita në shtëpi. Prej tyre:
• 31815 vizitave në shtëpi për fëmijë të realizuara;
• 5520 vizita për gra shtatzëna të realizuara;
• 1538 vizita për fëmijë të komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian të realizuara;
• 327 fëmijë gjatë vizitave të referuar te specialistët tjerë;
• 23 fëmijë janë identifikuar me ngecje në zhvillim dhe të referuar (nga kontrollet gjatë vizitës në shtëpi;
• 1219 raste sociale të identifikuara dhe të referuara;
• 3 raste të dhunës të identifikuar (nga observimi gjatë vizitës në shtëpi)
Përmes këtij programi janë identifikuar shumë fëmijë të pavaksinuar, me ngecje në zhvillim, identifikim i depresionit postpartal tek lehonat si dhe rastet të cilat kanë pas nevojë për referim dhe trajtim të mëtutjeshëm.
Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e Veriut

(Skenderbeu.info)-Bullgaria e rikthen ambasadorin e saj në Maqedoninë e...

Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4

(Skenderbeu.info)-Alarmohen Forcat Ajrore greke, rrëzohet avioni ushtarak F-4 Një avion...

Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Mund të pranojmë që Finlanda t’i bashkohet NATO-s Presidenti...

Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e dëshmorëve të UÇK-së

(Skenderbeu.info)-Osmani dhe Kurti: Kosova u ndërtua mbi gjakun e...

Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova është shtet i pavarur e sovran

(Skenderbeu.info)-Kryeministri kroat reagon pas deklaratës së presidentit Millanoviç: Kosova...

Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet

(Skenderbeu.info)-Walker: Asociacioni nuk është mirë të krijohet Ish-shefi i Misionit...

Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion

(Skenderbeu.info)-Kosovë/Sekuestrohen mbi 100 kg marijuanë të fshehur në kamion Policia...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

(Skenderbeu.info)-SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim...
Raporto