Koreja e Veriut gjuan edhe dy raketa balistike pas stërvitjeve të Koresë së Jugut dhe marinës amerikane

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut gjuan edhe dy raketa balistike pas stërvitjeve të Koresë së Jugut dhe marinës amerikane. Koreja e Veriut ka gjuajtur dy raketa me rreze të shkurtër drejt ujërave të saj lindore, e fundit nga provat e armëve. Kjo ndodhi, një ditë pasi Pheniani paralajmëroi rishpërndarja e një aeroplanmbajtëse amerikane pranë gadishullit korean, po ndez tensionet rajonale.

Shefat e përbashkët  të Koresë së Jugut thanë në një deklaratë se detektoi dy lansime raketash midis orës 1.48 dhe 1.58 të së dielës sipas orës lokale nga qyteti bregdetar lindor i Veriut, Munchon.

Ajo gjithashtu shtoi se ushtria e Koresë së Jugut ka rritur masat e saj të mbikqyrjes dhe mban një gatishmëri në koordinim të ngushtë me SHBA.

Zëvendës ministri japonez i mbrojtjes, Toshiro Ino, konfirmoi nisjet, duke thënë se veprimtaritë e testimit të Veriut janë “absolutisht të papranueshme” pasi ato kërcënojnë paqen dhe sigurinë rajonale e ndërkombëtare.

Ndjekja nga Koreja e Veriut e një aftësie për të gjuajtur raketa nga një nëndetëse do të përbënte një zhvillim alarmues për rivalët e saj, sepse është më e vështirë të detektosh më parë të tilla.

Gjithashtu, Koreja e Veriut besohet të ketë testuar për herë të fundit një lëshim raketash nga një nëndetëse në maj.

Kryeministri japonez Fumio Kishida,  udhëzoi zyrtarët të mblidhnin dhe analizonin të gjithë informacionin që mundnin dhe të shpejtonin çdo azhornim rreth provave në publik.

Zyra e tij tha se po kërkonte gjithashtu të siguronte sigurinë e të gjithë avionëve dhe anijeve në ujrat rreth Japonisë ndersa përgatitej për çdo rast të papritur.

Komanda e SHBA-së për Indo-Paqësorin tha në një deklaratë se nisjet nuk përbënin ndonjë kërcënim të menjëhershëm për personelin apo territorin e SHBA-së apo për aleatët e saj. Por ajo tha se nisjet theksojnë “ndikimin destabilizues” të armëve të paligjshme të Koresë së Veriut për shkatërrimin në masë dhe programet e raketave balistike. Ai tha se angazhimet e SHBA-së për mbrojtjen e Koresë së Jugut dhe Japonisë mbeten “të hekurta”.

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...
Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për largim nga banesa, pasi me datë 28.03.2023,

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

0
(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia bën me dije se është...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

0
(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit Derisa kamionçina...

Lajme të tjera
NGJASHME

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...

Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë

(Skenderbeu.info)-Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë Në një...
Raporto