(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut prishën armëpushimin me dronë.

Si Koreja e Veriut ashtu edhe ajo e Jugut shkelën armëpushimin që rregullon kufirin e tyre të përbashkët duke dërguar drone në hapësirën ajrore të njëri-tjetrit në dhjetor, tha sot Komanda e Kombeve të Bashkuara (UNC) e udhëhequr nga SHBA.

Pesë dronë të Koresë së Veriut kaluan në Jug më 26 dhjetor, duke bërë që ushtria e Koresë së Jugut të përleshje avionë luftarakë dhe helikopterë.

Si dhe të dërgonte avionë vëzhgimi në Veri për të fotografuar instalimet e saj ushtarake.

Inkursionet nga të dyja palët përbënin shkelje, por përpjekjet e Jugut për të rrëzuar dronët në hapësirën e tij ajrore nuk e shkelën armëpushimin, tha komanda në një deklaratë.

“Komanda e Kombeve të Bashkuara ripohon se respektimi i kushteve të armëpushimit është thelbësor për zbutjen e rrezikut të incidenteve aksidentale dhe të qëllimshme.

Përmes parandalimit të përshkallëzimit dhe për ruajtjen e një ndërprerjeje të armiqësive në gadishullin Korean”, thuhet në deklaratë.

Përdorimi i dronëve nga ushtria e Koresë së Jugut në zonën përgjatë kufirit të Koresë së Veriut ishte një masë vetëmbrojtjeje kundër inkursioneve të dronëve të Veriut. Dhe nuk kufizohet nga marrëveshja e armëpushimit, tha një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Jugut.

Koreja e Veriut nuk ka komentuar publikisht për incidentet me dron.

Tensionet midis dy vendeve janë rritur, me Korenë e Veriut që ka kryer një numër rekord lëshimesh raketash dhe teste të tjera armësh. Dhe Jugu është përgjigjur me aktivitet të shtuar ushtarak, duke përfshirë stërvitje të përbashkëta me aleatët e saj amerikanë

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto