A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është lloji më i shëndetshëm?

(Skenderbeu.info)-A duhet t’a konsumoni bukën çdo ditë, cili është lloji më i shëndetshëm?

Ekzistojnë lloje dhe shije të ndryshme bukësh, por shpesh marrim mesazhin se nga pikëpamja ushqyese, buka është shumë e keqe.

Ka dieta të tëra që përqëndrohen tek shmangia e saj dhe e karbohidrateve të tjera, duke vënë në vështirësi personat që mbi të gjitha i preferojnë ato.
Por a është kjo e nevojshme? AgroWeb.org ju njeh me përgjigjen më moshtë në artikull.
Disa besojnë se buka duhet të shmanget plotësisht, por duhet të dini se buka nuk është krejtësisht e pavlerë. Ajo përmban vlera të shumta ushqyese!
Buka mund të jetë pjesë e një diete apo regjimi ushqimor të ekuilibruar, dhe duhet të dini se karbohidratet janë vendimtare për një shëndet të mirë.
Drithërat, të cilat mund të gjenden në bukë, mund të parandalojnë diabetin e tipit 2, sëmundjet kardiovaskulare, kancerin kolorektal, pankreasit dhe stomakut.
Trupi jonë ka nevojë për karbohidrate në mënyrë që të funksionojnë, ato janë ushqim për trurin. Nëse vini re, sa herë që nuk konsumoni karbohidrate, mund të ndiheni të plogësht, dhe thjesht të mos keni shumë energji.
Nëse jeni duke kërkuar për bukën më të shëndetshme, ka shumë faktorë që duhen marrë parasysh, si lloji që blini, me çfarë e shoqëroni, dhe sa e ekuilibruar është marrëdhënia juaj me të.
A ka ndonjë lloj buke që është më ushqyese se të tjerat?
Kjo varet nga ajo që ju kërkoni. Prandaj është e rëndësishme të përcaktoni qëllimet tuaja shëndetësore. Çfarë do të thotë e shëndetshme për ju?
Për shembull, buka e grurit ofron më shumë vitamina, drithëra dhe fibra, dhe ato kanë më pak ndikim negativ në luhatjen e sheqerit në gjak, gjë që mund të jetë e dobishme për njerëzit që kanë rezistencë ndaj insulinës.
Por disa njerëz thjesht kanë një preferencë të fortë për bukën e bardhë. Dhe nëse krahasoni përbërësit në etiketën ushqimore do të vini re se të dyja llojet nuk kanë shumë ndryshim.
Për ata që kanë shqetësime për shëndetin e zorrëve ose që duan shijen e bukës së bardhë të pa rafinuar së tepërmi, mund të provojnë bukën e bardhë me brumë të thartë.
Brumi i thartë fermentohet, një proces që mund të jetë i dobishëm për mikrobiomet e zorrëve. E nëse buka që keni është me të vërtetë e përbërë nga brumi i fermentuar, mund të jeni në gjendje ta tresni glutenin më lehtë.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës

(Skenderbeu.info)-Metoda Natyrale që Rinon Lëkurën Pavarësisht Moshës Përkujdesja ndaj lëkurës...

A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura të Flokëve?

(Skenderbeu.info)-A Është e Dëmshme të Shkulësh Fijet e Thinjura...

Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të qetë

(Skenderbeu.info)-Bajame dhe Hurma Arabie, formula perfekte për gjumë të...

Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut

(Skenderbeu.info)-Disa fakte të çuditshme për trupin e njeriut Trupi i...

10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës

(Skenderbeu.info)-10 pije që i thonë ‘lamtumirë’ migrenës Për t’i ardhur...

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

(Skenderbeu.info)-Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu...

21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down

(Skenderbeu.info)-21 Marsi, Dita Botërore e Sindromës Down Sindroma Down ndodh...

Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në javë

(Skenderbeu.info)-Uji ju ndihmon t’i digjni 490 kalori ekstra në...
Raporto