Dalin në gjyq të dyshuarit për komplot për të vrarë liderin francez Macron

(Skenderbeu.info) Dalin në gjyq të dyshuarit për komplot për të vrarë liderin francez Macron.

Më shumë se një duzinë anëtarësh të një grupi të ekstremit të djathtë francez dolën në gjyq të martën për komplot për të vrarë presidentin Emmanuel Macron.

Të dyshuarit, të cilët janë anëtarë të grupit në Facebook “Les Barjols”, akuzohen se kanë planifikuar të godasin me thikë Macron në vitin 2018 gjatë vizitës së tij në Charleville-Mezieres në Francën verilindore, njoftoi transmetuesi i radios Francebleu.

Të pandehurit, 11 burra dhe dy gra, do të paraqiten në gjykatën korrektuese të Parisit. Ata mund të përballen me një dënim deri në 10 vjet burg nëse shpallen fajtorë.

Jean-Pierre Bouyer, një pensionist që ishte ndër administratorët e grupit në Facebook, është vënë nën vëzhgimin e inteligjencës franceze.

Diskutimet e tij me anëtarët e tjerë të grupit ndihmuan autoritetet të zbulojnë planin për të goditur presidentin me një thikë qeramike, e cila nuk mund të zbulohet lehtë në pikat e kontrollit të sigurisë.

Policia franceze arrestoi 14 të dyshuar të përfshirë në plan.

Les Barjols është një grup i krijuar në vitin 2017 me orientime të ekstremit të djathtë dhe nacionalist. Anëtarët e grupit aspironin të “trokisnin qeverinë me forcë”, duke ëndërruar për një “puç ushtarak” kundër Pallatit Elysee, shtoi Francebleu, duke iu referuar hetimit.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto