(Skenderbeu.info) Kompania mëmë e Google, Alphabet, do të shkurtojë 12,000 vende pune.

Kompania mëmë e Google, Alphabet, do të shkurtojë 12,000 vende pune, në reduktimet më të fundit të stafit për të goditur industrinë e teknologjisë.

CEO i Google dhe Alphabet, Sundar Pichai, tha se ai mori “përgjegjësinë e plotë” për shkurtimet, në një email të brendshëm.

Shkurtimet do të prekin 6% të fuqisë punëtore të Alphabet në mbarë botën, në ekipe duke përfshirë rekrutimin dhe inxhinierinë.

Kjo vjen disa ditë pasi Microsoft njoftoi se 10,000 vende pune do të humbasin, dhe javë pasi Amazon njoftoi 18,000 shkurtime të vendeve të punës.

Zoti Pichai falënderoi stafin për “punën kaq shumë” në rolet e tyre, duke shtuar se “kontributet e tyre kanë qenë të paçmueshme”.

Ai shkroi: “Ndërsa ky tranzicion nuk do të jetë i lehtë, ne do të mbështesim punonjësit ndërsa ata kërkojnë mundësinë e tyre të ardhshme.

“Deri atëherë, ju lutemi kujdesuni mirë për veten tuaj ndërsa përthithni këtë lajm të vështirë. Si pjesë e kësaj, nëse sapo po filloni ditën tuaj të punës, ju lutemi mos ngurroni të punoni nga shtëpia sot.”

Sipas një paraqitjeje të fundit në Companies House, Google ka më shumë se 5,500 staf në MB. Por është e paqartë se sa prej tyre do të preken nga shkurtimet.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Mosha 13-vjeçare ‘Shumë herët’ për rrjetet sociale

(Skenderbeu.info) Mosha 13-vjeçare 'Shumë herët' për rrjetet sociale. Nuk ka...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti...

WhatsApp veçori të re për kamerën

(Skenderbeu.info) WhatsApp veçori të re për kamerën. Platforma e mesazheve...

BMW vjen me një version të përditësuar

(Skenderbeu.info) BMW vjen me një version të përditësuar. Me pranverën,...

OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë të palosshëm V Fold, V Flip

(Skenderbeu.info) OnePlus do të lançojë së shpejti telefonat inteligjentë...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin...

Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin e llogarisë

(Skenderbeu.info) Twitter/ Përdoruesit do të mund të apelojnë pezullimin...

Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13% nga viti në vit

(Skenderbeu.info) Shitjet e smartfonëve në Kinë ranë me 13%...
Raporto