(Skenderbeu.info) Gjermania një nga kombet më pak fetare në Europë.

Çdo nje nga tre persona në Gjermani e përshkruan veten si jofetar ose ateist. Vetëm në Kinë më shumë njerëz nuk janë fetarë, tha CNE news duke cituar një studim.

Ky është rezultati i një sondazhi të mbajtur në tetë vende nga Statista. Statistikat bazohen në anketat e 12,000 deri në 55,000 banorë të moshës 18 deri në 64 vjeç. Ata u intervistuan midis tetorit 2021 dhe shtatorit 2022.

Sipas sondazhit, 23 për qind e popullsisë në Gjermani e përshkruan veten si jo-fetarë. Njëmbëdhjetë për qind thonë se janë ateistë.

Republika Popullore e Kinës është e para për sa i përket statistikave.

Në një vend ku ushtrimi i lirë i fesë ka qenë prej kohësh i vështirë, 74 për qind e të anketuarve e përshkruajnë veten si jo fetarë ose ateistë.

Vende të tjera europiane, si Rusia dhe Italia, renditen në mes. Në vendin amë të Kishës Katolike, ku ish-papa Benedikti vdiq kohët e fundit, një në katër e vendos veten në një nga dy kategoritë.

Në një studim të vitit 2020 nga Universiteti i Oksfordit, Rumania u emërua vendi më i krishterë në Europë. Turqia u rendit e fundit.

Në studim, krishterimi u përcaktua në termat e anëtarësimit dhe përkatësisë me krishterimin e organizuar, jo domosdoshmërisht nga një grup i veçantë besimesh dhe praktikash.

“Në rastin e Europës, dihet gjerësisht se shumë janë të lidhur me kishat (për shembull, ata janë të pagëzuar ose të martuar në Kishën Katolike Romake), por nuk u përmbahen besimeve tradicionale të krishtera.”

Sipas studimit, Europa u bë shumë më e larmishme në përbërjen e saj fetare gjatë shekullit të njëzetë. Në vitin 1900 gati 95 për qind e popullsisë së Europës pohonte një formë të krishterimit; në vitin 2020, kontinenti është 76 për qind i krishterë.

Jo-fetarët (ateistët dhe agnostikët së bashku) u rritën nga më pak se 1 për qind e popullsisë së Europës në vitin 1900 në 15 për qind në vitin 2020.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto