fbpx

Klonimi i pasaportave pas sulmeve kibernetike!

(Skenderbeu.info)-Klonimi i pasaportave pas sulmeve kibernetike!Pasi ndodhi sulmi kibernetik dhe nuk ka asnjë garanci që e-mailet nuk janë të manipuluara ,mund te ndodh dhe klonizimi i pasaportave.

Publikimi i te dhenave te qytetarve shqiptare u be nje skandal me permasa te medha.Por ky skandal akoma nuk ka arritur ne procedim penal, shkarkim apo person te vene para pergjegjesie per mos permbushjes se detyres apo te keqperdorimit te detyres.

Kreshik Spahiu , juristiti shprehet se kjo është e papranueshme dhe nuk ka asnjë garanci që e-mailet nuk janë të manipuluara, qe sipas tij mund të çojë në rrezikun e klonimit të dokumenteve të identifikimit të shtetasve shqiptarë.

Askush nuk nga garanton se e-mailet nuk janë të manipuluara. Shqiptarët duhet të përgatiten se nga ndërhyrja që mund të bëjnë atëherë mund të kemi pasojë pavlefshmërinë e dokumenteve të identifikimit. Nëse kanë hyrë në sistemin TIMS, brenda një afati 1-mujor mund të klonohen identitetet e shqiptarëve dhe pasaportat shqiptare të qarkullojnë në vende të tjera.

Kjo mund të sjellë pavlefshmërinë e letërnjoftimeve dhe pasaportave të shqiptarëve. Shteti shqiptar duhet të tregohet transparent me publikun deri ku ka shkuar sulmi dhe çfarë rrezikojmë”, tha Spahiu.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së...

Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e martë, 27 shtator 2022 Dashi:...

Veliaj zbulon vendndodhjen e ndertimit e Teatrit te ri te Kukullave dhe Bibliotekes Kombëtare

(Skenderbeu.info)-Veliaj zbulon vendndodhjen e Teatrit te ri te Kukullave...

Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje

(Skenderbeu.info)-Moti keq,IGJEUM:priten rrebeshe shiu dhe përmbytje Sipas Institutit te Gjeoshkencave ...

Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e hënë, 26 shtator 2022 Dashi Do...

Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e Arminës dhe Shkëlzenit

(Skenderbeu.info) Sali Berisha mban fjalën përshendetëse të dasma e...

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit....

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit...
Raporto