fbpx

William Klein, fotografi i njohur i modes, ka vdekur në moshën 96-vjeçare

(Skenderbeu.info)-William Klein, fotografi i njohur i modes ka vdekur në moshën 96-vjeçare

CNN

Fotografi, regjisori dhe artisti multidisiplinar William Klein ka vdekur në moshën 96-vjeçare, sipas Qendrës Ndërkombëtare të Fotografisë, ku aktualisht po shfaqet një retrospektivë e punës së tij. Në një deklaratë,u tha se ai ndërroi jetë të shtunën në Paris. Nuk u dha asnjë shkak i vdekjes.  Ai gjithashtu mbajti praktika të forta filmimi dhe pikture.
Klein lindi në qytetin e Nju Jorkut në vitin 1926 dhe jetoi atje deri në moshën 20 vjeçare, kur u dërgua në Evropë nga ushtria amerikane për të ndihmuar në përpjekjet e rindërtimit pas Luftës së Dytë Botërore. Ai mori aparatin e tij të parë — të cilin e fitoi në një lojë me letra — gjatë këtij udhëtimi dhe përfundimisht u vendos në Paris, ku studioi pikturë dhe skulpturë në Sorbonë dhe punoi në studion e piktorit të njohur modernist Fernand Léger.William Klein takes pictures during Paris Plage on August 15, 2005.
Pikërisht në Evropë, Klein filloi të ndiqte seriozisht dashurinë e tij të madhe, fotografinë, dhe shpejt filloi t’i transpozonte format abstrakte të pikturave dhe studimeve të tij skulpturore në fotografi me hije, gjeometrike të objekteve në lëvizje, siç shihet në kompozime të tilla si “Diamante lëvizëse” të vitit 1952. , Mural Project, Paris” ose “Turning Black Egg”.William Klein, American photographer, in front of photos of the series New York at the photo exhibition Retrospective Photographs and Films at the museum for photographie C/O Galerie in Berlin, Germany on April 28, 2017
Eksperimentimi i Klein shpejt i bëri atij një fans në qytetin e tij të lindjes: Alexander Lieberman, një drejtor arti në Vogue, i cili ndihmoi në sjelljen e kinetikës së Klein në mbretërinë e shkëlqyer të modës së lartë. Klein e gjeti frymëzimin në kaosin e zhurmshëm dhe të ngarkuar të rrugëve të Nju Jorkut ku kaloi rininë e tij dhe kalonte ditë duke u endur nëpër qytet, duke bërë fotografi të të huajve dhe duke folur me ta për jetën e tyre, siç është përjetësuar në librin e tij ikonik fotografik të vitit 1956 “Jeta është Mirë dhe mirë për ju në Nju Jork: Trance Witness Revels.US photographer William Klein takes pictures during an exposition named "William Klein Rome photos - 1956/1960 ", in the Rome's Trajan Market on April 13, 2010.
” Ai shpejt filloi të xhironte editorialet e tij edhe në rrugë, duke vendosur modele mes turmave dhe taksive dhe duke i fotografuar ato në skena mahnitëse, pothuajse surreale të rrëmujës dhe ekuilibrit. Në një epokë të dominuar ende nga fotot e stilizuara në studio të fotografëve si Irving Penn dhe Richard Avedon, vendimi i Klein për ta sjellë fotografinë e modës në fërkimin e zhurmshëm të rrugës u konsiderua revolucionar.
“Gjëja e parë që njerëzit fotografojnë ose përshkruajnë në Nju Jork është Broadway dhe Times Square -është gjëja më e bukur në Nju Jork dhe në Amerikë,” tha Klein për filmin në një intervistë me Aperture.
“Por çfarë është ajo, çfarë po shohin njerëzit në të vërtetë? Ata po shohin spektaklin e reklamës; është blej këtë, ble atë. Është e bukur, por përbëhet nga fusha shitjeje dhe njerëzit janë të magjepsur dhe joshur nga reklamat.” Dëshira e tij për të kapur jetën ashtu siç ndodhte në të vërtetë do të vazhdonte gjatë gjithë filmave të tij, ndërsa ato u rritën për të përfshirë tema të tilla si fluturimi i aktivistit të Panterës së Zezë, Eldridge Cleaver nga Amerika dhe turneu i tenisit Francez i Open 1981.A visitor passes by several works of US contemporary photographer William Klein during a press preview, on display at the exhibition 'William Klein at the cultural center of La Pedrera in Barcelona, Catalonia, northeastern Spain on March 5, 2020.
Klein gjithmonë i rikthehej fotografisë dhe mbeti një fotograf aktiv edhe në vitet e tij të fundit. “Unë kam një marrëdhënie të veçantë me Zotin,” i tha Klein ne ne interviste për qasjen e tij ndaj disiplinës së tij të preferuar. “Dhe kur bëj fotografinë e duhur, Zoti më jep pak fat! në kamerë. Dhe atëherë e di që jam në rrugën e duhur.”

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kim Kardashian debuton koleksionin e Dolce & Gabbana

(Skenderbeu.info)-Kim Kardashian debuton koleksionin e Dolce & Gabbana. Si...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Prada me ‘gjeste gabimi’ në javën e modës në Milano

(Skenderbeu.info)-Prada me 'gjeste gabimi' në javën e modës në...

Gucci vesh 68 binjakë identikë në stolitë e njëjta në Milano

(Skenderbeu.info)-Gucci vesh 68 binjakë identikë në stolitë e njëjta...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...
Raporto