(skenderbeu.info) -Kjo është MSC Seascape-E para, Seashore, ka rreth një vit që lundron në det dhe mburret me një rekord, duke qenë anija më e madhe e ndërtuar ndonjëherë në Itali.Kjo është MSC Seascape

Që nga sot pasdite, Seashore ka një anije motër – MSC Seascape, mbi 147,000 tonë – e cila u nis direkt nga kantieret e anijeve Monfalcone të Fincantieri, ku ajo mori rrugen për në Civitavecchia. Do të jetë faza e parë e një udhëtimi të gjatë: ky përbindësh i detit, që kushton një miliard , është i destinuar të kalojë në Karaibe, një treg i ri për italianët, europianët dhe amerikanët.

Pas nisjes në Nju Jork më 7 dhjetor, do të ofrojë itinerare javore nga Miami. Ajo nuk është vetëm i madh: ajo ka një ndikim të kufizuar mjedisor dhe është një xhevahir i teknologjisë së përparuar në bord. Me pak fjalë, siç është nënvizuar në disa ndërhyrje, një krenari e industrisë kombëtare të ndërtimit të anijeve.

Për flotën MSC – një gjigant global për transportin, logjistikën dhe transportin, i cili punëson 15,000 punonjës të drejtpërdrejtë në Itali, duke gjeneruar një ndikim punësimi prej 40,000 njerëz të tjerë – është anija e 21-të, e katërta e blerë nga Fincantieri. Të dy kompanitë kanë një plan investimi prej 7 miliardë dollarësh për gjashtë anije të tjera për markën Explora Journeys.

Kjo është MSC Seascape
Msc

Në bordin e saj  ka një dhomë të veçantë kushtuar Giuseppe Bono-s, “liderit të madh” pasi mbahej mend në çdo ndërhyrje, madje edhe në një mënyrë lëvizëse. Pierroberto Folgiero, drejtor menaxhues i Fincantieri, “shikon me optimizëm të ardhmen e sektorit, duke synuar të mbetet lider edhe falë një partneriteti të konsoliduar dhe ambicioz si ai me MSC”. Por ai i vë në dukje audiencës, ku është ulur ministri i Infrastrukturës Matteo Salvini, se Italia “duhet të vendosë nëse dëshiron të jetë industriale, nëse dëshiron të riindustrializohet.

Ne në Fincantieri jemi këtu dhe jemi në industrinë e rëndë”. Vago hapi edhe listën e kërkesave për Qeverinë: “Duhet bërë shumë më tepër për infrastrukturën”, domethënë pronarët e anijeve duhet “të gjejnë toke të elektrizuar në porte dhe furnizime me LNG dhe hidrogjen”. Pastaj, “ne kemi nevojë për më shumë trajnime për ekuipazhet, më shumë përpjekje për sigurinë kibernetike; ne duhet të punësojmë mijëra njerëz në sektorin e teknologjisë, por nuk mund t’i gjejmë”.

Dhe përsëri, “transporti, logjistika dhe transporti kërkojnë investime të mëdha dhe bazohen në programe shpenzimesh shumëvjeçare, prandaj nevojitet stabilitet politik dhe një prani e vazhdueshme në Europë: shumica e çështjeve të transportit zgjidhen atje”. Së fundi, anijet turistike në Venecia: “Kemi nevojë për një zgjidhje përfundimtare. Ndryshimi i papritur” i rrugëve” ka shkaktuar dëme.

Një zgjidhje alternative është e vështirë”. Ministri iu rikthye sulmit të përshtatshmërisë për 55 vjeç, paketën klimatike të BE-së: ka hapa “absolutisht të parealizueshëm, në disa raste vetëshkatërruese dhe rrezikojnë të gjunjëzojnë të gjithë zinxhirët e furnizimit dhe t’i japin anës tjetër të botës atë që është biznesi italian.

” , kufizohet me marrëzinë “të nxjerrë jashtë ligjit dhe të nxjerrë jashtë ligjit motorët me djegie të brendshme deri në vitin 2035”. Ai, që do t’ia besojë detit prokurat, ka ndërmend t’ia caktojë deputetit Rixi, gjeti në tryezën e tij “mbi 100 vepra publike të porositura në të gjithë Italinë; ky xhevahir u formua në tre vjet”. Dhe ai siguroi angazhimin e tij për urën mbi ngushticën e Mesinës, prodhimin e çelikut italian dhe gjeneratën e fundit të energjisë bërthamore.

#lajmifundit

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Suzuki GSX-8S dhe V-Strom 800DE gati për treg

(Skenderbeu.info) Suzuki GSX-8S dhe V-Strom 800DE gati për treg....

Borgward, kur kapitali kinez nuk mjafton

(Skenderbeu.info)-Borgward, kur kapitali kinez nuk mjafton për të shpëtuar...

Toyota bZ Compact Suv Concept, mund të debutojë në Europë në vitin 2026

(Skenderbeu.info) Toyota bZ Compact Suv Concept, mund të debutojë...

Fiat E-Doblo i disponueshëm në variante makinash dhe furgon

(Skenderbeu.info) Fiat E-Doblo i disponueshëm në variante makinash dhe...

Gjenerata e dytë Volkswagen ID.3 mbërrin në pranverë

(Skenderbeu.info) Gjenerata e dytë Volkswagen ID.3 mbërrin në pranverë....

Jeep Wrangler 4xe Phev Sahara u vlerësua menjëherë

(Skenderbeu.info) Jeep Wrangler 4xe Phev Sahara u vlerësua menjëherë....

Mercedes koncept EQT Marco Polo, shoqërues i përsosur udhëtimi

(Skenderbeu.info) Mercedes koncept EQT Marco Polo, shoqërues i përsosur...

Jaguar I-Type 6 del në pistë në Formula E

(Skenderbeu.info) Jaguar I-Type 6 del në pistë në Formula...
Raporto