Kjo është karma dhe nuk do ta ndihmojë Trumpin të fitojë 2024

(Skenderbeu.info)-Kjo është karma dhe nuk do ta ndihmojë Trumpin të fitojë 2024

Ata që parashikuan se republikanët e Trump do t’i pushtonin demokratët në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022, u provua se kishin gabuar. 2024 do të ketë një përsëritje.
Kur Donald Trump, ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe i keqi i karrierës, ka qenë i drejtë me këdo, në çdo kohë?
Kjo është, sigurisht, një pyetje retorike që synon të godasë ndjeshmërinë e brishtë të legjionit të “Don” Trump-it të ndjekësve të vluar, të cilët mendojnë se ideja e detyrës qytetare është të parakalojnë me bluza të lira dhe të bukura duke i kërkuar njëri-tjetrit të “bëjnë një klithma liberale” ndërsa hipte në kabinën e kamionëve përbindësh të veshur me flamur.
Epo, liberalët dhe miliona amerikanë të shkolluar, dyshoj, qanin me gëzim dhe lehtësim të shfrenuar, ndërsa mizantropët MAGA (“Make America Great Again”) u akorduan në Fox News për të parë liderin e tyre po aq të vrullshëm dhe analfabet duke u deklaruar pa faj. në një qiell të mrekullueshëm, të pacenuar, blu, pasdite të së martës në qytetin e Nju Jorkut.
Kapelet MAGA që vajtojnë mund të ngushëllojnë duke ditur se Trump më në fund i është bashkuar dhjetëra mijëra entuziastëve të kamuflazhit të dyqaneve të tepërta, të cilët, me urdhërin e tij retorik, shkelën Kapitolin më 6 janar 2021: Kryengritësi ka, si ata, janë akuzuar.
Ndërkohë, amerikanët e ndritur dhe unë do të gjejmë ngushëllim të lumtur duke festuar këtë ditë të lavdishme që, për një kohë të gjatë, dukej e paarritshme dhe do të mbetet gjithmonë e fiksuar në histori dhe kujtesë: Trump është presidenti i parë i SHBA që arrestohet – dhe për 34 akuza për krime, për të nisur.
Cfarë pamje e mrekullueshme ishte kur Trump vrapoi në një gjykatë në qendër të qytetit për t’u gjykuar në lidhje me një skemë jo aq të heshtur për t’i paguar një ylli porno 130,000 dollarë për të mbajtur nënën rreth një qëndrimi historik një nate me kandidati mashtrues presidencial. Qëllimi i mbulimit kaskadë ishte, sipas Prokurorit të Qarkut të Manhattan, Alvin Bragg, të ndihmonte Trump të zgjidhej.
Iku bravadoja e tipit të ashpër. Në vend të kësaj, Trump u përvëlua dhe heshti, edhe pse u përpoq të ngrinte grushtin në shenjë kundërshtimi. Për një herë, goja e tij e madhe dhe e poshtër u mbyll. Çfarë një dhuratë dhe një bekim.
Vetëm për këtë, Bragg duhet të shpërblehet me një lloj medalje ose çelësin e qytetit.
“Don” Trump është në një rrugë të mrekullueshme për t’u bashkuar me një mori anëtarësh të “familjes” së tij që janë paditur, dënuar dhe dërguar në burg. Galeria e mashtruesve përfshin ish-menaxherin e fushatës së Trump, Paul Manafort, ish-shefin financiar të Organizatës Trump, Allen Weisselberg dhe ish-dëshmitarin bashkëpunëtor të Trump-it, Michael Cohen.
Por ndoshta ironia më e shijshme nga të gjitha qëndron në faktin se Trump u fut, siç thuhet, në të njëjtën gjykatë për t’u përballur me një gjykatës ku pesë adoleshentë të pafajshëm zezakë dhe latinë – të njohur si Central Park Five – dikur u tërhoqën me pranga. Atje, ata u detyruan në rrëfime të rreme nga policia e korruptuar dhe prokurorët e etur për titull.
Në vitin 1989, të rinjtë u dënuan gabimisht për sulmin dhe përdhunimin e një gruaje të bardhë në Central Park. Në atë kohë, Trump nxori një reklamë me faqe të plotë në New York Times, duke kërkuar, në fakt, që adoleshentët të ekzekutoheshin.
Në vitin 2002, të pestë u shfajësuan pasi kaluan nëntë vjet burg. I vërtetë ndaj formës së urryer, Trump nuk ka kërkuar kurrë falje për paralajmërimin me ngjyrë raciste.
Javën e kaluar, një nga Central Park Five, Yusef Saleem – një kandidat për këshillin e qytetit të Nju Jorkut – lëshoi këtë përgjigje të lezetshme dhe të përmbledhur ndaj ndjekjes penale të Trump në Twitter. “Për ata që pyesin për deklaratën time mbi aktakuzën e Donald Trump – i cili kurrë nuk kërkoi falje për thirrjen për ekzekutimin tim – këtu është: Karma”.
Sigurisht, një varg presidentësh amerikanë duhet të kishin pësuar gjithashtu turpin dhe indinjitetin e Trump. Ata ngritën aktakuza brenda dhe jashtë vendit. Megjithatë, qëndrimi i Trump në llogari të vërtetë dhe të ashpër ndihmon në një farë mënyre për t’i kompensuar ato dështime skandaloze.
Dhe ekziston perspektiva e një morie akuzash që do të rrjedhin nga roli qendror i “Don” Trump në ngjarjet kakofone të 6 janarit, mbështetja e tij te republikanët në Gjeorgji për të “gjetur” 12,000 vota për të përmbysur zgjedhjet presidenciale dhe grumbullimi i tij sekretet shtetërore në Mar-a-Lago.
Pra, dalja e tij ligjore, në muajt në vijim, mund të jetë edhe më e plotë dhe e ëmbël.
Trump u kthye në Florida dhe tha diçka në lidhje me akuzën.Ai vazhdoi me talljet e tij imbecilike, në oborr të shkollës dhe tiradën jokoherente e të ricikluar kundër armiqve të tij “të gjendjes së thellë”.
Së fundi, një këshillë ndarëse për listën e njohur të ekspertëve të lajmeve kabllore, të cilët përgjojnë aktakuzën dhe shqetësohen se Trump do të përdorë ngjarjet e paprecedentë të së martës për të siguruar një mandat tjetër në Shtëpinë e Bardhë: Nuk ka nevojë të lagni pantallonat e stilistëve.
Ju bandë ishit të bindur se demokratët do të mbylleshin në zgjedhjet afatmesme të Kongresit nga kolegët e zgjedhur nga Trump.
Amerikanët e ndritur ju vërtetuan se keni gabuar në 2022. Ata do t’ju vërtetojnë se keni gabuar përsëri në 2024.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Harrojini nazistët, plani mizor i Britanisë për refugjatët imiton historinë e saj

(Skenderbeu.info)-Harrojini nazistët, plani mizor i Britanisë për refugjatët imiton...

Në kufijtë armiqësorë të Europës, aktet më të vogla të mirësjelljes kanë rëndësi

(Skenderbeu.info)-Në kufijtë armiqësorë të Europës, aktet më të vogla...

A ishte e dëmshme pandemia e Covid-it për shëndetin mendor? Varet se kë pyet

(Skenderbeu.info)-A ishte e dëmshme pandemia e Covid-it për shëndetin...

Rritja e vajzave në kohën e mizogjinisë

(Skenderbeu.info)-Rritja e vajzave në kohën e mizogjinisë Ekziston kjo ndjenjë...

A do të përfundojë lufta në Ukrainë këtë vit?

(Skenderbeu.info)-A do të përfundojë lufta në Ukrainë këtë vit? Ka...

Pse u braktis Siria veriperëndimore?

(Skenderbeu.info)-Pse u braktis Siria veriperëndimore? Më 6 shkurt, një tjetër...

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...
Raporto