fbpx

Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa turistë të huaj

(Skenderbeu.info)-Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa turistë të huaj

Qeveria kineze të hënën, më 19 shtator, nxori projekt-rregulloret që synojnë të forcojnë turizmin përgjatë kufirit të saj dhe të lehtësojnë hyrjen e disa të huajve në Kinë.

Sipas një draft-dokumenti politikash të lëshuar nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit të Kinës të hënën, grupet turistike të organizuara nga agjencitë e udhëtimit në zonat kufitare të Kinës do të jenë në gjendje të zgjedhin “në mënyrë fleksibile” portin e tyre të hyrjes dhe daljes.

Megjithatë, detaje të mëtejshme mbi vendndodhjet dhe datat nuk janë dhënë. Kina ka mbyllur kufijtë e saj për turistët e huaj që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në vitin 2020, duke lejuar vetëm grupe të caktuara të shtetasve të huaj të hyjnë në vend, si ata që mbajnë viza të vlefshme.

Javët e fundit, qeveria kineze ka shtrënguar ndjeshëm kufizimet e Covid për të përmirësuar përhapjen e variantit shumë të transmetueshëm Omicron.

Në shtator, megaqytetet e shumta u vendosën në bllokime të plota ose të pjesshme. Sipas draftit të ri të politikës, turistët e huaj do të lejohen të vizitojnë vendet e turizmit kufitar të Kinës — por vetëm si pjesë e grupeve turistike.

Politika nuk specifikoi nëse ata që hyjnë do të duhet të ndjekin ende kërkesat e karantinës së Kinës për udhëtarët që vijnë, e cila përbëhet nga një javë karantinë hoteli dhe tre ditë vëzhgim në shtëpi. Kina ndan një kufi me 14 vende, duke përfshirë Rusinë, Mongolinë, Vietnamin, Laosin dhe Mianmarin.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit për iranianët

(Skenderbeu.info)-Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit...

Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në paraburgim: Së paku nëntë të vdekur

(Skenderbeu.info)-Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në...

1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë

(Skenderbeu.info) 1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë Rreth...

Uganda shpall shpërthimin e Ebolës

(Skenderbeu.info)-Uganda shpall shpërthimin e Ebolës pas nje rast vdekjeje Uganda...

Plagosje në Stamboll

( Skenbderbeu.info) - Plagosje në Stamboll Dy oficerë policie...
Raporto