fbpx

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

Këto ditë, të thuash se Kina nuk është e njohur në Uashington është diçka e nënvlerësuar. Vitet e fundit kanë parë që pikëpamjet tona mbizotëruese për atë vend kanë ndryshuar në mënyrë dramatike.
Gjithnjë e më shumë, zyrtarët amerikanë dhe amerikanët e zakonshëm po largohen nga nocioni se Kina mund të jetë një aktor konstruktiv në skenën botërore dhe drejt idesë se Pekini është bërë një konkurrent serioz strategjik (dhe ndoshta edhe një kundërshtar) – jo vetëm i Shtetet e Bashkuara, por të rendit liberal perëndimor më gjerësisht.
Britanikët, australianët dhe publiku në shumë vende të tjera të zhvilluara tani kanë pikëpamje thellësisht negative për Kinën.Siç theksoi së fundmi një sondazh i Qendrës Kërkimore Pew, i publikuar këtë verë.
Një pjesë e madhe e këtij ndryshimi mund t’i atribuohet manovrave gjithnjë e më agresive të politikës së jashtme të Kinës. E cila eshte nën drejtimin e presidentit të saj aktual (dhe sekretarit të Partisë Komuniste), Xi Jinping. Keqpërdorimi dhe dezinformimi i tij gjatë pandemisë COVID-19 kontribuan ndjeshëm gjithashtu. Dhe gjithnjë e më shumë vende perëndimore janë bërë të shqetësuara për rreziqet e varësisë së gjerë nga një vend që e ka dëshmuar veten të jetë një partner ekonomik ndërhyrës dhe manipulues. Por ky konsensus i ri është larg të qenit universal.
 E gjithë qe njihet kolektivisht si “Jugu Global” (që përfshin pjesë në zhvillim të botës si Amerika Latine, Afrika dhe pjesë të Azisë), Kina tani është më popullore se Shtetet e Bashkuara.
“Ndër nëntë vendet e anketuara, vetëm në Marok është SHBA-ja në përgjithësi më popullore se Kina. Në pjesën e mbetur, Kina priret të jetë dukshëm më e favorizuar se SHBA.”  Mënyrë të veçantë, në shtatë nga nëntë vendet e anketuara nga sondazhi (Maroku, Mauritania, Sudani, Iraku, Libani, Jordania, Tunizia, Libia dhe “Palestina”, nga të cilat kjo e fundit Princeton gabimisht etiketon një shtet-komb), më shumë se gjysma e të anketuarve kishin një pikëpamje shumë ose disi pozitive për Kinën.
Në Irak, Liban, Jordani dhe Tunizi, pak më shumë se gjysma e të anketuarve shprehën pikëpamje të favorshme për Kinën. Marok, Mauritani dhe Sudan, përqindjet ishin edhe më të larta: përkatësisht 64%, 63% dhe 60%. Në të kundërt, pikëpamjet pozitive për SHBA-në mbizotëruan vetëm në katër nga nëntë: Marok (69%), Sudan (57%), Jordani (51%) dhe Mauritani (50%).
Në luftën për opinionin global, Kina po fiton
Xi Jiping
Çfarë e arsyeton këtë mospërputhje?
Përgjigja më e menjëhershme është prania. “Thjesht, kinezët janë atje,” thotë Eric Olander, kryeredaktor i Projektit China-Global South, një organizatë e pavarur multimediale që ndjek aktivitetet e Kinës në të gjithë botën në zhvillim. Në vende si Afrika, “infrastruktura po ndërtohet nga Kina dhe aktiviteti i sektorit privat është shumë i fuqishëm. Përfitimet janë atje për t’i parë të gjithë.” Shtetet e Bashkuara, ndërkohë, mungojnë dukshëm në diskutim.
“ShBA ka  potencialin për të bërë të gjitha këto gjëra, por amerikanët thjesht nuk po shfaqen,” thotë Olander. “Kjo është ajo që ne dëgjojmë vazhdimisht në të gjithë Jugun Global. Publiku atje dëshiron të shohë më shumë angazhim nga Shtetet e Bashkuara. Ata e duan atë konkurrencë. Por amerikanët thjesht nuk po shfaqen në ndonjë mënyrë kuptimplote.”
Dhe për shkak se nuk janë, vendet në botën në zhvillim po bëjnë shumë mundime për të shmangur marrjen e anëve në konkurrencën gjeopolitike të shpalosur midis Pekinit dhe Uashingtonit. Për politikëbërësit amerikanë, këto pika të të dhënave duhet të kenë një rëndësi të madhe. Brenda Brezit, zyrtarët kanë arritur të besojnë se rasti intelektual që ata po bëjnë tani për nevojën për të konkurruar me Kinën është i hekurt dhe bindës. Sic tregojnë shifrat, kjo është larg nga rasti.
Me fjalë të tjera, që perspektiva e Amerikës të fitojë rezonancë, Uashingtoni duhet të bëjë një punë shumë më të mirë për të bindur kombet më pak të begata se partneriteti me Pekinin është, në fakt, një bast i keq. Nga ana tjetër, kërkon jo vetëm të flasim për rreziqet e modelit kinez, por në të vërtetë të ofrojmë alternativa të qëndrueshme ekonomike, teknologjike dhe politike ndaj tij.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...

Lufta e ukrainës si e shfajson Realizmin

(Skenderbeu.info)-Lufta e ukrainës si e shfajson Realizmin Ditët e fundit,...
Raporto