(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

Stresi dhe ankthi janë bërë gjithnjë e më të përhapura, veçanërisht tek brezi i ri. Luftimi i rritjes së stresit dhe ankthit është thelbësor për ruajtjen e shëndetit të mirë mendor. Ndërsa praktikat si meditimi, stërvitja dhe teknikat e reduktimit të stresit zakonisht rekomandohen, është e rëndësishme të njihen gjithashtu përfitimet e mundshme të ndryshimeve dietike.
Çokollatë e zezë
Pak çokollatë nuk bën dëm kur bëhet fjalë për të qetësuar shpirtin tuaj. Kënaquni me ngrënien e çokollatës pasi antioksidantët e pranishëm në të mund të ndihmojnë në reduktimin e hormoneve të stresit në trup. Ai ndryshon frekuencën e valëve të trurit, gjë që rezulton në përmirësimin e kujtesës dhe shërimin e ankthit tuaj.
Boronicat
Këto kokrra të vogla të fuqishme janë të mbushura me antioksidantë dhe vitaminë C, të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore. Këto gurë të çmuar me vlera ushqyese kanë treguar gjithashtu efikasitet në menaxhimin e niveleve të stresit. Filloni ditën tuaj pa stres duke e përfshirë këtë superushqim në rutinën tuaj të mëngjesit. Shijoni ato me kos ose spërkatini mbi tërshërën tuaj për një fillim të këndshëm dhe qetësues të ditës suaj.
Portokallet
Përfshirja e portokalleve në dietën tuaj mund të bëjë mrekulli pasi është zbuluar se ato kanë veti reduktuese të ankthit për shkak të pranisë së vitaminës C. Vitamina C ul nivelet e stresit dhe ankthin pasi redukton stresin oksidativ në trup. Ju mund të hani një portokall si një meze të lehtë ose të shtoni fetat e tij në një sallatë ose gjithashtu mund të shijoni një smoothie.
Bananet
Bananet janë një burim i madh i magnezit, ku çdo banane siguron afërsisht 37 mg të këtij minerali thelbësor. Magnezi luan një rol jetik në mbajtjen e një ritmi më të ulët të zemrës dhe rregullimin e niveleve të stresit, duke kontribuar përfundimisht në një ndjenjë qetësie dhe kontrolli mbi ankthin dhe ndryshimet e humorit. Qetësoni shpirtin tuaj dhe stabilizoni emocionet tuaja duke përfshirë bananet në rutinën tuaj të përditshme për një efekt natyral që përmirëson humorin.
Patatet e ëmbla
Konsumimi i rregullt i patateve të ëmbla mund të rrisë marrjen e vitaminës B6, e cila është përgjegjëse për prodhimin e serotoninës dhe dopaminës. Dopamina rregullon disponimin tuaj dhe zvogëlon ankthin për të mbështetur shëndetin tuaj mendor.
Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Sun
19 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për...

Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...

7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një...

Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta Mendimet...
Raporto