(Skenderbeu.info)-Është më mirë të mos e blini këtë ushqim të ngrirë

Po, ushqimi i ngrirë është një zgjidhje e shkëlqyer për stilin e jetesës moderne, përgatitet shpejt, por sipas ekspertëve ka ende disa produkte që duhet t’i anashkaloni.

Sipas dietologes Signe Svanfeldt, disa ushqime të ngrira nuk duhet të jenë në listën tonë të blerjeve.

“Ka shumë opsione të shkëlqyera që janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe fibra dietike, duke përfshirë bukën me drithëra të ngrira, perimet dhe frutat.

Megjithatë, ka edhe nga ato që janë të zbrazëta nga ana ushqyese dhe të pasura me natrium, yndyra të ngopura dhe sheqer të shtuar. Ne duhet të synojmë t’i hamë ato në sasi më të vogla, sepse marrja e lartë e këtyre ushqimeve është treguar se rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit të tipit 2 dhe obezitetit”, raporton Index Fit.

Pra, cilat janë ato ushqime?

Pica

Pica e ngrirë është e lartë në natrium dhe yndyra të ngopura, dhe Swanfeldt pretendon se, nëse hahet me tepricë, lidhet me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe obezitetit.

Briosh

Briosh janë ideale për mëngjes në lëvizje, por ato zakonisht janë të larta në yndyrë të ngopur, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Ato përmbajnë sheqer, i cili rrit rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe obezitetit.

Ushqim i skuqur (përfshirë patate të skuqura)

Ndërsa mund të jenë të shijshme, ushqimet e skuqura, veçanërisht ato të ngrira me konservues të shtuar, janë të pasura me yndyra të ngopura dhe natrium.

“Konsumimi i sasive të mëdha të këtyre ushqimeve lidhet me një rrezik të shtuar të sëmundjeve kardiovaskulare dhe obezitetit”, shpjegon Swanfeldt.

Ushqime të gatshme

Janë të shpejta dhe të përshtatshme, por ushqimet e gatshme kanë tendencë të jenë të pasura me yndyrna të ngopura dhe natrium.

Ëmbëlsira

Ndonjëherë kemi dëshirë për ëmbëlsirat, por është më mirë të qëndrojmë larg varieteteve të ngrira. Produkte të tilla kanë vlera të kufizuara ushqyese, dhe kaloritë dhe yndyrat e tepërta mund të çojnë në mbipeshë.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi? Ekspertët shpjegojnë përse ndodh kjo

(Skenderbeu.info)-A ndiheni sikur po bini kur ju zë gjumi?...

Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave

(Skenderbeu.info)-Kjo është bima që ngadalëson plakjen e qelizave Një substancë...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe nuk është shtatzëni

(Skenderbeu.info)-Gjashtë arsye të mundshme pse menstruacionet janë vonuar dhe...

Përfitimet shëndetësore të rozmarinës

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shëndetësore të rozmarinës. Rozmarina (Rosmarinus officinalis) është një...

Si ndikon proshuta në shëndet

(Skenderbeu.info)-Si ndikon proshuta në shëndet Dikur, proshuta u hoq padrejtësisht...

Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës

(Skenderbeu.info)-Po shtohen rastet me kancer të qafës së mitrës Kanceri...

Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë është kjo?

(Skenderbeu.info)-Sallata virale me karota balancon hormonet! Sa e vërtetë...
Raporto