Ericsson, 5G mund të përmbajë kërkesa më të larta për energji

(Skenderbeu.info) Ericsson, 5G mund të përmbajë kërkesa më të larta për energji. Kërkesa për lidhje ‘mobile’ vazhdon të rritet dhe, sipas ekspertëve, po ashtu rritet edhe përdorimi i energjisë dhe emetimet e lidhura me to.

Në Itali, sektori i telekomunikacionit është në vendin e tretë në renditjen e industrive me konsumin më të lartë të energjisë.

Sipas raportit të fundit të Ericsson Mobility, trafiku i të dhënave celulare në mbarë botën, duke përjashtuar llojin FWA që përdoret për lidhje fikse duke përdorur rrjetin celular, do të rritet me më shumë se 4.4 herë deri në vitin 2027. Për të frenuar rritjen e konsumit të energjisë, Ericsson ka prezantuar disa rekomandime të disponueshme për operatorët. Me synimin për të reduktuar energjinë e lidhur me lidhjet celulare bazuar në teknologjinë 5G, standardi më efikas 3gpp, i cili kërkon më pak shpenzime energjie se protokollet e mëparshme, për të njëjtin trafik të tregtuar.

Kompania ka shpalosur një strategji që bazohet në tre aspekte. E para është evolucioni i qëndrueshëm i rrjeteve nëpërmjet adoptimit të një pikëpamjeje holistike për planifikimin dhe funksionimin. Pastaj nevoja për të vepruar në mënyrë inteligjente, duke shfrytëzuar potencialin e teknologjive të avancuara si inteligjenca artificiale dhe mësimi i makinerive, për të lejuar një reduktim të konsumit të energjisë.

Së fundi, zgjerimi dhe modernizimi i rrjeteve tashmë ekzistuese gjatë fazës së zbatimit të 5G. Në tavolinë është nevoja që industria e telekomunikacionit të optimizojë konsumin e energjisë pa hequr dorë nga zbatimi i rrjeteve 5G.

Gjithashtu sipas Ericsson, rrjetet celulare përbëjnë rreth 0.2% të emetimeve globale të dioksidit të karbonit dhe rreth 0.6% të konsumit global të energjisë elektrike.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Kampionati i ski ne Kanada

Ski, Kupa e Botës: Sofia Goggia e mahnitshme

0
(Skenderbeu.info)-Ski, Kupa e Botës: Sofia Goggia e mahnitshme, triumfon në zbritjen e liqenit Louise. Në...
Leao me fanelen e AC Milan

Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin

0
(Skenderbeu.info)-Leao, prioritet absolut për rinovimin me Milanin. Synoni Ziyech për janarin. Claudio Raimondi, duke folur...
Pele pasi ka dale nga spitali

Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor

0
(Skenderbeu.info)-Futboll: Pelé ka infeksion respirator, raport mjekësor. Pelé është diagnostikuar me një infeksion të frymëmarrjes...
Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi

(Skenderbeu.info) Sony gjithashtu në metaverse me sensorë Mocopi. Sony...

Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu

(Skenderbeu.info)-Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu Pronari...

Hakerët sulmojnë rrjetet e energjisë përmes serverëve të vjetër

(Skenderbeu.info) Hakerët sulmojnë rrjetet e energjisë përmes serverëve të...

Mastodon, Google zbarkon në alternativën sociale të Twitter

(Skenderbeu.info) Mastodon, Google zbarkon në alternativën sociale të Twitter....

Elon Musk punëson një haker të famshëm për të përmirësuar Twitter-in

(Skenderbeu.info)-Elon Musk punëson një haker të famshëm për të...

Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet

(Skenderbeu.info)-Teknologjia Revolucionare ofron një perspektivë të re për ciklonet Rrezet...

Twitter mbyll përkohësisht zyrat e kompanisë

(Skenderbeu.info)-Twitter mbyll përkohësisht zyrat e kompanisë Platforma Twitter ka njoftuar...

Google Pixel 7a do të vijë me kamerë të dyfishtë të pasme

(Skenderbeu.info)-Google Pixel 7a do të vijë me kamerë të...
Raporto