fbpx

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

Presidenti rus Vladimir Putin ,me një goditje, e ka hequr Rusinë nga çdo pozicion midis kombeve të qytetëruara të botës, një fakt që Presidenti Joe Biden e bëri shumë të qartë në fjalimin e tij të mërkurën përpara Asamblesë së Përgjithshme të Organizates se Kombeve të Bashkuara.
Në të vërtetë, nëse do të kishte një temë nga fjalimi i Bidenit, ajo ishte e thjeshtë: Shtetet e Bashkuara, dhe sipas përkufizimit Biden, janë në anën e së drejtës, dhe çdo tjetër që mund të hutojë duhet të shohë se sa e përshtatshme mund të jetë për të vazhduar. bordi — megjithëse Presidenti i SHBA nuk do të kërkojë të provokojë konflikt.
Biden e hapi fjalimin e tij me një dënim të drejtpërdrejtë të veprimit të Putinit të martën duke thirrur 300,000 forca rezervë për dislokim në Ukrainë dhe sugjerimin e tij se një opsion bërthamor ishte ende në tryezë nëse ai ndihej i kërcënuar.
Mbi të gjitha, Biden vuri në dukje, që nga momenti që Putini filloi luftën e tij kundër Ukrainës, veprimi i tij “perandorak” ka “shkelur paturpësisht parimet thelbësore” të OKB-se dhe kartën sipas së cilës ajo vepron, dhe për të cilën shumica e anëtarëve janë zotuar.
Kjo luftë ka të bëjë me shuarjen e të drejtës së Ukrainës për të ekzistuar si shtet, të thjeshtë dhe të thjeshtë, dhe të drejtën e Ukrainës për të ekzistuar si popull. Kushdo që të jeni, kudo që jetoni, çfarëdo që besoni … kjo duhet t’ju ftohë gjakun.” tha presidenti amerikan. Biden e përshkroi atë në mënyrë efektive si një “garë midis demokracisë dhe autokracisë”.
Nëse një komb mund të ndjekë ambiciet e tij perandorake pa pasoja”, nuk duhet të ketë dyshim se në cilën anë e gjejnë veten Shtetet e Bashkuara dhe as cilën anë duhet të zgjedhin OKB-ja dhe anëtarët e saj gjithashtu. Ne zgjodhëm lirinë,” shtoi Biden. Nga siguria ushqimore te mospërhapja bërthamore te zhvillimi, Rusia e ka gjetur veten në anën e gabuar të çdo ekuacioni, duke “pompuar gënjeshtra”.
Ekziston ende, sigurisht, kuadri i një Lëvizje të Jo-Angazhimeve që ka penguar shumë vende anëtare të OKB-së nga pranimi i plotë i shumë pozicioneve të mbajtura nga vendet e zhvilluara vitet e fundit. E nisur në vitin 1960, gjatë thellësive të Luftës së Ftohtë, ajo ende mban takime periodike, anëtarët e saj kërkojnë të drejtojnë një rrugë midis fuqive të mëdha.
Por kjo mund të mos jetë më koha për të shmangur zgjedhjen e palëve. Biden përpiloi një listë me vetëm disa nga përfitimet që mund të krijohen për t’u bashkuar me botën e zhvilluar dhe demokratike – e titulluar nga 2.9 miliardë dollarë ndihmë e re për të trajtuar pasigurinë ushqimore globale.
-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente.lufta e Rusisë po përkeqëson pasigurinë ushqimore dhe Rusia mund t'i japë fund
Asambleja e Përgjithshme të Organizates se Kombeve të Bashkuara.
“Rusia, ndërkohë, po përpiqet të hedhë fajin për krizën – krizën ushqimore – mbi sanksionet e vendosura nga shumë në botë për agresionin kundër Ukrainës. Kështu që më lejoni të jem plotësisht i qartë për diçka: Sanksionet në mënyrë eksplicite i lejojnë Rusisë aftësinë për të eksportuar ushqime dhe plehra.
Nuk ka kufizime. Është lufta e Rusisë ajo që po përkeqëson pasigurinë ushqimore dhe vetëm Rusia mund t’i japë fund asaj.” Ishte një argument i fuqishëm dhe një temë që Biden iu kthye vazhdimisht gjatë fjalëve të tij. Lufta e Rusisë “trazon ekonominë globale”, tha Biden, duke u bërë thirrje kreditorëve globalë që të nisin faljen e huave për vendet më të varfra. Shkurtimisht, përfundoi ai, kjo është “lufta e Rusisë […] dhe vetëm Rusia mund t’i japë fund”.
Siç ndodh, Biden nuk ishte unik dhe as më ekstremi në gjuhën e tij që sugjeronte se bota duhet të fillojë efektivisht të zgjedhë anët. Të hënën, presidenti francez Emmanuel Macron e filloi fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme duke vërejtur se ata që mbeten “neutralë e kanë gabim. Ata po bëjnë një gabim historik.
Ata që heshtin sot janë, në një farë mënyre, bashkëpunëtorë me kauzën e një imperializmi i ri”. Më pas, duke përfunduar, ai i cilësoi veprimet e tyre si “shkelje të rendit aktual”. Biden kishte disa zgjidhje që duhet të priten mjaft ngrohtë në disa qarqe, por për shkak të strukturës së rrënjosur shumë të OKB-së, ato nuk ka gjasa të përqafohen ndonjëherë.
Ai sugjeroi që madhësia e Këshillit të Sigurimit të OKB-së të rritet dhe të shtohen më shumë anëtarë të përhershëm nga vendet e Afrikës, Amerikës Latine dhe Karaibeve. Kjo, natyrisht, do të zbuste zërat e Rusisë ose Kinës, të dyja anëtarë të përhershëm, megjithëse vështirë se do t’i pengonte ata të vazhdonin të ushtronin të drejtën e vetos që e ka bërë këtë organ pa dhëmbë në kriza të mëdha.
Të mërkurën vonë, duke folur në një mesazh të regjistruar nga Kievi, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky shkoi edhe më tej dhe kërkoi që Rusia të hiqej nga vendi i saj në Këshillin e Sigurimit dhe të ndalohet nga votimi në OKB si një element i “ndëshkimit të drejtë” për Rusinë. Ai u shpërblye me një ovacion të rrallë nga shumica e anëtarëve të Asamblesë së Përgjithshme.
Fakti që Biden nuk arriti të nxjerrë në pah lidhjet e ngushta midis Putinit dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping mund të sugjerojë një njohje se lidershipi në Pekin ka filluar të ketë disa mendime të dyta se sa ngushtë ai mund të dëshirojë të përqafojë liderin rus, i cili të paktën në një shkalla po bie.
“Ne nuk kërkojmë konflikt,” tha Biden. “Ne nuk kërkojmë një Luftë të Ftohtë.” Dhe, shtoi ai, SHBA-të do të mbeten “të përkushtuara ndaj politikës së një Kine”, duke sugjeruar një njohje të perspektivës së Kinës pa e përqafuar plotësisht atë.
Nëse kishte një supozim nga ky fjalim, i cili dukej i synuar po aq për një audiencë amerikane në mes të një fushate politike afatmesme sa çdo audiencë globale apo edhe një audiencë në Kremlin, ajo ishte e thjeshtë:
”Nëse ju” jeni ende të përkushtuar ndaj një themeli të fortë për të mirën e çdo kombi në mbarë botën, atëherë Shtetet e Bashkuara duan të punojnë me ju. Sigurisht, me kusht që votuesit t’i japin Biden fuqinë për ta bërë këtë.

1 KOMENT

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Temperaturat më të larta në Kupën e Botës 2022

(Skenderbeu.info)-Temperaturat më të larta në Kupën e Botës 2022.Kupa...
Raporto