Afganistani shpreh keqardhje për incidentin vdekjeprurës të të shtënave në kufi

(Skenderbeu.info) Afganistani shpreh keqardhje për incidentin vdekjeprurës të të shtënave në kufi. Talebanët shprehën keqardhje për një incident me të shtëna që vrau një ushtar të ushtrisë pakistaneze gjatë fundjavës dhe çoi në mbylljen e një kalimi kufitar kryesor në Balochistan.

Çamani është pika kufitare më e rëndësishme për tregtinë mes dy vendeve, pas Torkhamit në veriperëndim malor.

Zëdhënësi i emëruar nga Talibanët, Zabihullah Mujahid tha se Afganistani “shpreh keqardhje” për incidentin dhe ka caktuar një komitet të nivelit të lartë për ta hetuar atë. Ai tha se roja kufitare u qëllua për vdekje nga një person i panjohur.

Institucionet e sigurisë së Emirateve Islamike po përpiqen t’i kushtojnë vëmendje serioze për të parandaluar që incidente të tilla të përsëriten,” tha Mujahid.

Kufiri midis Pakistanit dhe Afganistanit ka parë incidente të ngjashme me të shtëna më parë në Chaman, Torkham dhe pika të tjera kalimi.

Gjithashtu zyrtarët nuk thanë menjëherë se kur do të rihapet pika kufitare në Çaman. Mijëra afganë presin të kalojnë kufirin në të dyja anët.

Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues, helikopterë dhe drone

(Skenderbeu.info) Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues,...

Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për t’u përballur me rebelët

(Skenderbeu.info) Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për...

Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i Gjermanisë në vitin 2025

(Skenderbeu.info) Scholz do të kërkojë rizgjedhjen si kancelar i...

Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën e armëve bërthamore

(Skenderbeu.info) Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën...

Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në një varkë në brigjet e Tajlandës

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në...

Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për një avion të ri luftarak

(Skenderbeu.info) Italia, Japonia dhe Britania e Madhe projekt për...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Meksikë/ ‘Dita Italiane e Hapësirës 2022’ festohet në ambasadë

(Skenderbeu.info) Meksikë/ 'Dita Italiane e Hapësirës 2022' festohet në...
Raporto