fbpx

Kazakistan: Papa, po vijë si pelegrin i paqes, në kërkim të dialogut dhe unitetit

(Skenderbeu.info)  Kazakistan: Papa, po vijë si pelegrin i paqes, në kërkim të dialogut dhe unitetit

Jam i nderuar që jam këtu me ju, në këtë tokë të lashtë, tek e cila vij si pelegrin i paqes, në kërkim të dialogut dhe unitetit. Bota jonë ka nevojë urgjente për paqe dhe dialog, të cilat na mungojnë shumë”.

Kështu tha Papa Françesku duke folur me autoritetet dhe shoqërinë civile të Kazakistanit në ‘Sallën e Koncerteve Qazaq’ të kryeqytetit Nur-Sulltan.

“Demokraci, një politikë e mirë e përbërë nga dëgjimi i njerëzve dhe përgjigjja ndaj nevojave të tyre legjitime, përfshirja e vazhdueshme e shoqërisë civile dhe organizatave joqeveritare dhe humanitare , me vëmendje të veçantë për punëtorët, të rinjtë dhe grupet më të dobëta”, ky duhet të jetë thelbi i qeverive dhe i njerëzimit. Dhe gjithashtu masat për të luftuar korrupsionin. Një stil politik vërtet demokratik është përgjigja më efektive ndaj ekstremizmit dhe individualizmit.

Në këtë pritje zyrtare, Papa do të zhvillojë edhe ka një takim me Presidentin e Republikës Kassym-Jomart Tokayev.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit për iranianët

(Skenderbeu.info)-Protesta në Iran: SHBA-ja të lehtësojë kufizimet e internetit...

Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në paraburgim: Së paku nëntë të vdekur

(Skenderbeu.info)-Protestat në Iran për vdekjen e një vajze në...

1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë

(Skenderbeu.info) 1000 rusë të arrestuar pas protestave në Moskë Rreth...

Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa turistë të huaj

(Skenderbeu.info)-Kina shqyrton lehtësimin e rregullave të hyrjes për disa...

Uganda shpall shpërthimin e Ebolës

(Skenderbeu.info)-Uganda shpall shpërthimin e Ebolës pas nje rast vdekjeje Uganda...
Raporto