fbpx

Katër vende evropiane ndalojne hyrjen per shtetasit rusë

(Skenderbeu.info)-Katër vende evropiane ndalojne hyrjen per shtetasit rusë.Vendimi i përbashkët i katër anëtarëve të Bashkimit Europian është një reagim ndaj pushtimit rus të Ukrainës

Vendet baltike dhe Polonia i kanë ndaluar shtetasit rusë të hyjnë në territorin e tyre.

Të katër vendet (Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia) nuk lejojnë më shtetasit rusë me viza Shengen të hyjnë për turizëm, punë, sport apo kulturë.

Katër shtete lejojnë përjashtime për ata që tashmë kanë vendbanim në vendet evropiane, për disidentët politikë dhe për arsye humanitare.

Vendimi i përbashkët i katër anëtarëve të Bashkimit Evropian është një reagim ndaj pushtimit rus të Ukrainës dhe vjen pasi shumica prej tyre pezulluan dhënien e vizave dhe lejeve të qëndrimit për rusët.

Qytetarët rusë lejoheshin të hynin në territorin e tyre nëse kishin viza të lëshuara nga disa prej anëtarëve të mbetur të Shengenit, e cila skadon sot.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas u ka bërë thirrje vendeve të tjera që t’i bashkohen ndalimit, i cili mbetet i diskutueshëm brenda Bashkimit Evropian më të gjerë.

Ne duhet të përdorim të gjitha mjetet në dispozicion për të detyruar Rusinë të ndalojë këtë luftë”, tha ajo të shtunën.

1 KOMENT

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Zgjedhjet në Itali,fiton ekstremistja e djathtë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet në Itali, fiton ekstremistja e djathtë Giorgia Meloni,udhëheqësja e ekstremit...

Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë

(Skenderbeu.info) Koalicioni i djathtë mund të drejtojë Italinë  -...

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi...

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me...

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se...

Rusia rishikon tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç

(Skenderbeu.info)-Rusia vlerëson tërheqjen e punëtorëve emigrantë 45-50 vjeç Presidenti i...
Raporto