Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve Importi i barnave dhe produkteve farmaceutike vijon me ritme të larta në vendin tonë teksa për 4 mujorin e parë...

7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji

(Skenderbeu.info)-7 ushqime që na shuajnë etjen më mirë se uji Hidratimi i pamjaftueshëm mund të çojë në probleme serioze si lodhje, dhimbje koke, sëmundje të lëkurës, ngërçe, presion të ulët të gjakut dhe takikardi. Rekomandimi më...

Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve

(Skenderbeu.info)-Në sa mënyra mund të përdorësh pastën e dhëmbëve Pasta e dhëmbëve nuk është vetëm mjet për higjienën e gavrës së gojës. Me përbërjen e saj që ka, është e dobishme edhe për tharje të...

A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet?

(Skenderbeu.info)-A mund të përdoret retinoli për të trajtuar aknet? Një nga përbërësit kryesorë në trajtimet e kujdesit të lëkurës stimulon rinovimin e qelizave dhe fillon formimin e kolagjenit. Retinoli është një derivat natyral i vitaminës A...

Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra si mund të kontrolloni mendimet e tepërta Mendimet e tepërta – një zakon i pashëndetshëm që zakonisht shkakton më shumë stres duke u përqendruar në mendime negative, duke menduar vetëm të kaluarën dhe...

Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti

(Skenderbeu.info)-Shtatë mënyra për të shmangur rritjen e një narcisti Studimet kanë treguar se narcisizmi është në rritje, që do të thotë se marrëdhëniet e shëndetshme do të bëhen gjithnjë e më të rralla. Nëse dëshironi...

Aloe vera, bima tërheqëse që përshpejton shërimin e plagëve

(Skenderbeu.info)-Aloe vera, bima tërheqëse që përshpejton shërimin e plagëve Zbuloni pse të gjithë duan të kenë aloe vera pranë tyre, sa diell ka nevojë, për çfarë përdoret kur bëhet fjalë për shëndetin dhe bukurinë dhe...

Nga ndryshon paniku ankthit nga një atak paniku?

(Skenderbeu.info)-Nga ndryshon paniku ankthit nga një atak paniku? Një panik ankthi zakonisht ndodh si përgjigje ndaj stresit të tepruar dhe ndërtohet gradualisht, ndërkohë që ataku i panikut mund të ndodhë edhe papritur. Të dyja janë shumë...

OBSH rekomandon: Hiqni dorë nga zëvendësuesit e sheqerit nëse doni të humbni peshë

(Skenderbeu.info)-OBSH rekomandon: Hiqni dorë nga zëvendësuesit e sheqerit nëse doni të humbni peshë Mos përdorni zëvendësues të sheqerit nëse po përpiqeni të humbni peshë, sipas udhëzimeve të reja nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. OBSH tha se...

Kafshët mund të ndihmojnë njerëzit e sëmurë mendërisht

(Skenderbeu.info)-Kafshët mund të ndihmojnë njerëzit e sëmurë mendërisht Ka shumë dëshmi që nga mbajtja e kafshëve në shtëpi përfitojmë shumë, por studimi i fundit ka gjetur se kafshët mund të luajnë një rol të rëndësishëm...

Frutat janë shumë të shëndetshme, por 6 prej tyre konsiderohen

(Skenderbeu.info)-Frutat janë shumë të shëndetshme, por 6 prej tyre konsiderohen Frutat konsiderohet si një nga ushqimet më të shëndetshme në botë. Ato janë kryesisht të ëmbla, me vlera ushqimore dhe kërkojnë shumë pak kohë për...

Sjellja me kolegët që nuk ndalen së foluri

(Skenderbeu.info)-Sjellja me kolegët që nuk ndalen së foluri Kolegët tepër llafazanë mund të mos duken si një problem shumë i vogël në ambient pune, por me kalimin e kohës ata mund të shndërrohen në një...

Kryhet me sukses operacioni i trurit në një foshnjë në barkun e nënës

(Skenderbeu.info)-Kryhet me sukses operacioni i trurit në një foshnjë në barkun e nënës Në qytetin Boston të SHBA-së është kryer operacion në tru në një foshnjë në barkun e nënës Sipas një lajmi të televizionit CNN,...

Përdoreni teknikën “Pomodoro” për ta rritur përqendrimin

(Skenderbeu.info)-Përdoreni teknikën “Pomodoro” për ta rritur përqendrimin Të gjithë duam të jemi produktivë, apo jo? Kohët e fundit është mjaftë e vështirë të arrihet kjo pasi që me dinamikën e shpejtë të jetesës thjesht nuk...

Përse shëndoshemi? Mitet e rreme rreth ushqimit dhe metabolizmit

(Skenderbeu.info)-Përse shëndoshemi? Mitet e rreme rreth ushqimit dhe metabolizmit Përse shëndoshemi? Kjo është një nga ato pyetjet “ekzistenciale” që të gjithë ne, të paktën një herë në jetë, i kemi bërë vetes. Faji pothuajse gjithmonë i...

TE FUNDIT

Raporto