Krijuesit e AI-s duhet të studiojnë vetëdijen, paralajmërojnë ekspertët

(Skenderbeu.info)-Krijuesit e AI-s duhet të studiojnë vetëdijen, paralajmërojnë ekspertët Një letër e hapur e nënshkruar nga disa akademikë nga e gjithë bota iu bën thirrje zhvilluesve të Inteligjencës Artificiale të mësojnë më shumë rreth vetëdijes,...

Ngjyra e celularit tregon gjithçka për personalitetin tuaj

(Skenderbeu.info)-Ngjyra e celularit tregon gjithçka për personalitetin tuaj Celulari tashmë është një send personal që vështirë se mund ta ndajmë nga vetja. Zgjedhja e një telefoni inteligjent për shumë është e rëndësishme pasi mund t'i...

Universal bën thirrje për një goditje ndaj muzikës së krijuar nga AI

(Skenderbeu.info)-Universal bën thirrje për një goditje ndaj muzikës së krijuar nga AI Universal Music u ka kërkuar platformave të transmetimit si Spotify dhe Apple që të bllokojnë aksesin në katalogun e tyre muzikor për zhvilluesit...

Shkarkimet e stafit të “Twitter”/ Musk: Ishte e dhimbshme

(Skenderbeu.info)-Shkarkimet e stafit të "Twitter"/ Musk: Ishte e dhimbshme Pronari i "Twtter", Elon Musk, gjatë një interviste, ka folur për shkarkimet e punonjësve të "Twitter". Musk është shprehur se nuk ka qenë aspak e lehtë duke...

ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të dhënat personale

(Skenderbeu.info)-ChatGPT është i paligjshëm në Itali sepse shkel të dhënat personale Italia është bërë vendi i parë në Perëndim që ndalon aplikacionin e inteligjencës artificiale ChatGPT, duke përmendur mbrojtjen e të dhënave personale. Vendimi ka...

Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona në “Instagram”

(Skenderbeu.info)-Në çfarë ore marrin më shumë “like” postimet tona në "Instagram" Nëse dëshira e pëlqimeve ju ka hyrë përgjithmonë në gjak dhe ndonjëherë zhgënjeheni kur numri i “like"-ve nuk është i kënaqshëm, ne jemi të...

Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale

(Skenderbeu.info)-Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale Në Gjermani rreth 6% e fëmijëve dhe të rinjve janë të varur në mënyrë kronike nga "gaming" dhe mediat sociale, kjo shifër është dy herë më e lartë...

Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info)-Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram Meta fillimisht e ofroi shërbimin e saj me verifikim me pagesë në Australi dhe Zelandën e Re, ndërsa tashmë është i disponueshëm edhe për përdoruesit...

Netflix anulon papritur projektin e tij/ Zbulohet arsyeja

(Skenderbeu.info)-Netflix anulon papritur projektin e tij/ Zbulohet arsyeja Pak ditë më parë u njoftua se Netflix është duke përgatitur një film krejt të ri me regjisoren, Nancy Meyers , por duket se gjërat nuk kanë...

Meta pritet ta bëjë bashkë platformën Messenger me Facebook

(Skenderbeu.info)-Meta pritet ta bëjë bashkë platformën Messenger me Facebook Platforma për komunikim Messenger do të ribashkohet së shpejti me aplikacionin Facebook. Meta njoftoi zyrtarisht se po kryen një test që shton Messengerin përsëri te aplikacioni Facebook. “Do...

Qeveria gjermane rishikon përfshirjen e Huawei në rrjetin 5G

(Skenderbeu.info)-Qeveria gjermane rishikon përfshirjen e Huawei në rrjetin 5G Mundësia për ta ndaluar mund të shtrohet si opsion, njoftohet në media. Një zëdhënës i qeverisë gjermane hodhi poshtë pretendimin, ndërsa Kina tha se ishte "shumë...

Autoritetet çeke bëjnë thirrje/ “TikTok”, kërcënim sigurie për përdoruesit

(Skenderbeu.info)-Autoritetet çeke bëjnë thirrje/ "TikTok", kërcënim sigurie për përdoruesit Mbikëqyrësit kibernetikë çekë lëshuan një paralajmërim për përdorimin e rrjetit social "TikTok", duke iu bashkuar autoriteteve të tjera perëndimore në cilësimin e këtij aplikacioni në pronësi...

Gërma “i” para produkteve të Apple/ Steve Jobs jep kuptimin

(Skenderbeu.info)-Gërma “i” para produkteve të Apple/ Steve Jobs jep kuptimin Shumë pak njerëz e dinë në të vërtetë se çfarë do të thotë “i” para emrit të produkteve të Apple. Zakonisht, njerëzit supozojnë se do të...

“TikTok” merr masa/ Vendos kufizim të orarit për përdoruesit nën 18 vjeç

(Skenderbeu.info)-"TikTok" merr masa/ Vendos kufizim të orarit për përdoruesit nën 18 vjeç "TikTok" po vendos një kufi ditor të kohës para ekranit prej 60 minutash për përdoruesit që janë nën 18 vjeç. Nëse të rinjtë kalojnë...

Postimet e Elon Musk po imponon postimet në feed-in e përdoruesve të Twitter

(Skenderbeu.info)-Postimet e Elon Musk po imponon postimet në feed-in e përdoruesve të Twitter Nëse feed-i i juaj në Twitter u dominua së fundmi nga postimet e pronarit të kompanisë Elon Musk, nuk jeni vetëm. Të hënën,...

TE FUNDIT

Raporto