“Instagram” sjell një ‘truk’ të ri për t’i bërë postimet e fotografive më tërheqëse

(Skenderbeu.info)-“Instagram” sjell një 'truk' të ri për t'i bërë postimet e fotografive më tërheqëse Instagram, platforma popullore e fotografive dhe videove, tani po teston një mënyrë të re për t'i bërë postimet standarde të fotografive...

Rrjedhin imazhet e telefonit të ri Tecno Camon 20

(Skenderbeu.info)-Rrjedhin imazhet e telefonit të ri Tecno Camon 20 Tecno e lansoi serinë Camon 19 në korrik të 2022, dhe kështu ne po i afrohemi me shpejtësi zbulimit të pajisjeve Camon 20. Sipas raporteve të kaluara,...

Tik Tok gati për të ndryshuar me seksionin e ri “Eksploro”.

(Skenderbeu.info)-Tik Tok gati për të ndryshuar me seksionin e ri "Eksploro". Me dëshirën për t'u ofruar abonentëve të tij një përvojë gjithnjë të re dhe të përditësuar, Tik Tok thuhet se po mendon për një...

Roboti Ameca përgjigjet me mimika pothuajse njerëzore të fytyrës

(Skenderbeu.info)-Roboti Ameca përgjigjet me mimika pothuajse njerëzore të fytyrës Ameca është një humanoid robotik i krijuar nga Engineered Arts. Gjenerata e parë e Ameca u zhvillua në selinë e Engineered Arts në Falmouth të Cornwall në...

Roboti ARTEMIS udhëton në Paris për të marrë pjesë RoboCup

(Skenderbeu.info)-Roboti ARTEMIS udhëton në Paris për të marrë pjesë RoboCup Një universitet në Kaliforni ka zhvilluar robotin humanoid me emrin ARTEMIS (Advanced Robotic Technology for Enhanced Mobility and Improved Stability), që do të udhëtojë në...

Puna e Metës në WhatsApp vazhdon

(Skenderbeu.info)-Puna e Metës në WhatsApp vazhdon Në një përditësim të ardhshëm, shërbimi i bisedës, jo vetëm teksti, mund të prezantojë një opsion për të heshtur automatikisht thirrjet hyrëse nga numra të panjohur. E ardhmja pa akullnaja,...

Roboti qe ndihmon studentët të qëndrojnë të fokusuar

(Skenderbeu.info)-Roboti qe ndihmon studentët me vështirësi të qëndrojnë të fokusuar Një robot humanoid i ndihmon studentët me aftësi të kufizuara në të mësuar të qëndrojnë të fokusuar. Kjo u zhvillua nga studiues inxhinierë nga Universiteti i...

Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar

(Skenderbeu.info) Google zbulon AI që krijon muzikë nga teksti i shkruar. Google prezantoi rezultatet e një sistemi të inteligjencës artificiale të aftë për të gjeneruar muzikë të çdo zhanri duke filluar nga një tekst i...

Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore

(Skenderbeu.info) Kina, Koreja e Jugut dhe India nxisin inovacionin në robotikën mjekësore. GlobalData, një kompani të dhënash dhe analitike, tha të hënën se fokusi i shtuar në zhvillimin e robotëve mjekësorë në të gjithë Azinë-Paqësorin...

Robotët mund të zhdukin racën njerëzore

(Skenderbeu.info) Robotët mund të zhdukin racën njerëzore. Ekspertët kanë pohuar se robotet e inteligjencës artificiale mund të marrin kontrollin e programimit të tyre dhe ta bëjnë racën njerëzore të zhduket në një mënyrë të ngjashme...

Ushtria kërkon të marrë drone të teknologjisë së lartë

(Skenderbeu.info) Ushtria kërkon të marrë drone të teknologjisë së lartë. Ushtria ka nisur procesin për të përvetësuar tre teknologji të veçanta për të mprehur avantazhin e saj luftarak, duke përfshirë 130 sisteme drone të lidhur...

Roboti humanoid Atlas mëson të punojë në një kantier ndërtimi

(Skenderbeu.info) Roboti humanoid Atlas mëson të punojë në një kantier ndërtimi. Pasi habiti me lëvizjet e tij të kërcimit dhe akrobaci në stilin e përsosur parkour, roboti humanoid Atlas mëson të punojë në një kantier...

Inteligjenca artificiale studion shkëmbinjtë koralorë

(Skenderbeu.info) Inteligjenca artificiale studion shkëmbinjtë koralorë. Një studiuese nga Instituti i Shkencës dhe Teknologjive të Informacionit të Këshillit Kombëtar të Kërkimeve të Pizës (Cnr-Isti), Gaia Pavoni, ka fituar çmimin europian "Vrvis Visual Computing Award 2023"...

Kinë/ Roboti ndihmon kirurgjinë tek një fëmijë në Shangai

(Skenderbeu.info) Kinë/ Roboti ndihmon kirurgjinë tek një fëmijë në Shangai. Kirurgjia e parë e përgjithshme minimale invazive e Kinës për fëmijët e ndihmuar nga një robot i ndërtuar në shtëpi ka përfunduar me sukses të...

Anijet e peshkimit të teknologjisë së lartë që lundrojnë drejt një të ardhmeje premtuese

(Skenderbeu.info) Anijet e peshkimit të teknologjisë së lartë që lundrojnë drejt një të ardhmeje premtuese. Në dekadën e fundit, sektori i peshkimit në Vietnam është ristrukturuar tërësisht për të qenë më profesional dhe modern nëpërmjet...

TE FUNDIT

Raporto