176 fëmijë shqiptarë të zhdukur pa gjurmë në Angli, avokati: Pse heshtin autoritetet?

(Skenderbeu.info)-176 fëmijë shqiptarë të zhdukur pa gjurmë në Angli, avokati: Pse heshtin autoritetet? 176 fëmijë shqiptarë janë zhdukur pa gjurmë, por asnjë nga prindërit shqiptarë nuk ka ngritur asnjë denoncim dhe askush s’po kërkon për...

Shqiptarët besojnë se vendin duhet ta drejtojnë të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët besojnë se vendin duhet ta drejtojnë të rinjtë 55.4% e shqiptarëve besojnë se frenat e vendit tonë duhet t’i marrin të rinjtë në dorë. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, vetëm 12.8% e...

Perceptimi i shqiptarëve për të rinjtë: Guximtarë dhe të lirë

(Skenderbeu.info)-Perceptimi i shqiptarëve për të rinjtë: Guximtarë dhe të lirë 80.1% e shqiptarëve mendojnë se të rinjtë janë guximtarë dhe të lirë. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, vetëm 7.3% e të pyeturve mendojnë...

Barometri: Të rinjtë shqiptarë janë të papërgjegjshëm

(Skenderbeu.info)-Barometri: Të rinjtë shqiptarë janë të papërgjegjshëm 55.3% e shqiptarëve mendojnë se të rinjtë rreth të 20-ve janë të papërgjegjshëm. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, vetëm 15.2% e tyre mendojnë të kundërtën, që të...

Sondazh/Të rinjtë gjykohen nga të rriturit në Shqipëri

(Skenderbeu.info)-Sondazh/Të rinjtë gjykohen nga të rriturit në Shqipëri 68.2% e shqiptarëve mendojnë se gjenerata rreth të 20-ve sot e ka më të lehtë për të përballuar jetën se sa gjeneratat e mëparshme. Të pyetur nga Barometri...

Porti i ri i Porto Romanos do t’i marrë Durrësit edhe shërbimin e pasagjerëve

(Skenderbeu.info)-Porti i ri i Porto Romanos do t’i marrë Durrësit edhe shërbimin e pasagjerëve Porti i ri Porto Romanos përveç shërbimeve të ngarkim-shkarkimit të mallrave do të ketë në fokus edhe shërbimet e transportit të...

Fëmijët shqiptarë të zhdukur në Britani: Punojnë në lavazh ose “shtëpi bari”

(Skenderbeu.info)-Fëmijët shqiptarë të zhdukur në Britani: Punojnë në lavazh ose “shtëpi bari” Emigrantët e paligjshëm shqiptarë rikthehen në qendër të vëmendjes në Mbretërinë e Bashkuar. Një gazetar i BBC ka ngjallur polemika pasi sugjeroi se...

7.5 milionë vizitorë të huaj hynë në Shqipëri vitin e kaluar, gati gjysma nga Kosova

(Skenderbeu.info)-7.5 milionë vizitorë të huaj hynë në Shqipëri vitin e kaluar, gati gjysma nga Kosova Viti 2022 duket se ka qenë i mbarë për turizmin në Shqipëri sipas të dhënave të institutit kombëtar të statistikave...

Zbardhet udhëzimi/ Turqishtja futet edhe si provim me detyrim në maturë!

(Skenderbeu.info)-Zbardhet udhëzimi/ Turqishtja futet edhe si provim me detyrim në maturë! Pas nënshkrimit të marrëveshjes për mësimin e turqishtes si gjuhë të huaj të dytë në shkolla, kjo gjuhë ofrohet edhe si alternativë për maturantët,...

Konkurs kombëtar për gjuhën shqipe, nisma më e re e qeverisë

(Skenderbeu.info)-Konkurs kombëtar për gjuhën shqipe, nisma më e re e qeverisë Ministria e Arsimit në Shqipëri ka marrë një nismë që ka si qëllim ruajtjen saj dhe kalimin e gjuhës shqipe brez pas brezi. Ministria njofton...

Studimi: Vendet me peizazhin më piktoresk në Europë, Shqipëria në vendet e para!

(Skenderbeu.info)-Studimi: Vendet me peizazhin më piktoresk në Europë, Shqipëria në vendet e para! Pikturat e peizazhit shpesh kanë tre elementë kryesorë: terrenin malor, bollëkun e ujit dhe një shumëllojshmërinë e bimësisë. Ky është parë si...

Shqipëri, aftësimi i qyetarëve për të përdorur shërbimet elektronike

(Skenderbeu.info)-Shqipëri, aftësimi i qyetarëve për të përdorur shërbimet elektronike Përdorimi i teknologjisë nga qytetarët për kryerjen e mjaft shërbimeve po njeh vit pas viti rritje në Shqipëri. Por ky proces po gjen vështirësi sidomos për...

Banorët e Bërxullës: ‘Prona është e shtrenjtë dhe e shenjtë’

(Skenderbeu.info)-Banorët e Bërxullës: ‘Prona është e shtrenjtë dhe e shenjtë’ Banorët e Bërxullës kanë dal sërish në protestë sa i takon projektit Thumanë-Kashar, ku dhjetëra ndërtesa pritet të shemben. Sipas tyre, ky projekt u shkatërron pronat,...

Fenomeni “Big Brother”/Psikologët shpjegojnë se si u pasionuan shqiptarët me këtë reality show

(Skenderbeu.info)-Fenomeni “Big Brother”/Psikologët shpjegojnë se si u pasionuan shqiptarët me këtë reality show Çfarë e bën kaq popullor një shfaqje realiteti si Big Brother Vip. “Ka qytetarë që nuk e ndjekin vetëm natën e Prime-it, por...

Kushi, urdhëron përsëritjen e vitit shkollor për nxënësit e ‘Klasës I-rë’ që kanë lindur në muajt…

(Skenderbeu.info)-Kushi, urdhëron përsëritjen e vitit shkollor për nxënësit e 'Klasës I-rë' që kanë lindur në muajt... Një denoncim sa i pakuptimtë dhe skandaloz eshte bere ne nje media shqiptare. Në lidhje me një udhëzim të...

TE FUNDIT

Raporto