Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme

(Skenderbeu.info)-Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme I dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së...

Borell dënon dhunën në Veri të Kosovës: Nuk është rruga e duhur

(Skenderbeu.info)-Borell dënon dhunën në Veri të Kosovës: Nuk është rruga e duhur, përgjegjësit duhet të ndëshkohen Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian Josep Borell, ka reaguar sërish për zhvillimet në veri të Kosovës. Borell ka dënuar...

Stoltenberg dënon dhunën e serbëve ndaj KFOR-it në veri të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Stoltenberg dënon dhunën e serbëve ndaj KFOR-it në veri të Kosovës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në takimin dyditor të zhvilluar me shefat diplomatikë të aleancës në Oslo, është ndalur edhe tek tensionet...

Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

(Skenderbeu.info)-Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë Në shenjë mbështetjeje për serbët në Kosovë, disa qindra qytetarë u mblodhën mbrëmjen e së mërkurës para një kishe në Podgoricë të Malit të...

Ambasadori i SHBA-ve në Beograd: Prishtina do vuajë pasojat që nuk dëgjoi këshillat e Uashingtonit

(Skenderbeu.info)-Ambasadori i SHBA-ve në Beograd: Prishtina do vuajë pasojat që nuk dëgjoi këshillat e Uashingtonit Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Christopher Hill ka komentuar situatën e tensionuar në veri të Kosovës. Hill tha se Kosova do...

Kurti: SHBA-ja, mike e pazëvendësueshme për Kosovën

(Skenderbeu.info)-Kurti: SHBA-ja, mike e pazëvendësueshme për Kosovën Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka komentuar sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj Kosovës, si pasojë e situatës së krijuar në veri të vendit. Në një prononcim...

Vuçiç e Lajçak do të takohen në Moldavi, i dërguari i BE-së udhëton drejt Kishinjevit

(Skenderbeu.info)-Vuçiç e Lajçak do të takohen në Moldavi, i dërguari i BE-së udhëton drejt Kishinjevit I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të udhëtojë për në Kishinjev të Moldavisë, ku do...

Anulohen për sot aktivitetet e “Defender Europe ‘23”

(Skenderbeu.info)-Anulohen për sot aktivitetet e “Defender Europe ‘23” Ministria e Mbrojtjes e Kosovës njoftoi sot se për shkak të situatës në veri të Kosovës, aktivitetet e parapara për sot në kuadër të ushtrimit ndërkombëtar “Defender...

Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it

(Skenderbeu.info)-Pamje që tregojnë dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj ushtarëve të KFOR-it Grupe kriminale serbe kanë sulmuar të hënën ushtarët e KFOR-it në protestat e organizuara në veri të vendit. Protesta ishte e dhunshme dhe u...

Serbët vendosin tenda para Komunës së Zubin Potokut

(Skenderbeu.info)-Serbët vendosin tenda para Komunës së Zubin Potokut Serbët janë duke vazhduar protestat në komunat veriore, ku po kundërshtojnë kryetarët e rinj shqiptar. Protesta ditën e hënë u shoqërua me tensione të shumta, ku grupe kriminale...

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se ushtria serbe është vendosur në gatishmëri të lartë, ministri serb i Mbrojtjes, Milosh Vuçevic pohoi për Radio Televizionin e Serbisë...

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ka zhvilluar një bisedë telefonike me përfaqësuesin e lartë të BE-së, Josep Borrell, për...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Marrëveshja drejt normalizimit të raporteve me Serbinë, dhe Aneksi i saj duhet të zbatohen shpejt dhe pa kushte dhe...

Lista Serbe kërkon ndërprerjen e dialogut Kosovë-Serbi

(Skenderbeu.info)-Lista Serbe kërkon ndërprerjen e dialogut Kosovë-Serbi Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, kërkoi nga autoritetet në Serbi që të ndërpresin dialogun me Kosovën, derisa, siç tha ai, “të tërhiqen të gjitha forcat speciale”. “I kërkojmë...

Qetësohet situata në veri të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Qetësohet situata në veri të Kosovës Pas 24 orë tensionesh në veri të Kosovës, situata është qetësuar. Forcat e Policisë kanë larguar mjetet transportuese dhe njoftojnë se rrugët janë të lira. Pavarësisht se komuniteti ndërkombëtar, SHBA...

TE FUNDIT

Raporto