Viti i ardhshëm do të jetë “vendimtar” për Ukrainën

(Skenderbeu.info) Viti i ardhshëm do të jetë “vendimtar” për Ukrainën. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se viti i ardhshëm do të jetë vendimtar për Ukrainën, njoftoi shërbimi i shtypit presidencial të martën vonë. "Duhet të...

Lavrov/ Rusia kundërshton “formulën e paqes” të Zelensky

(Skenderbeu.info) Lavrov/ Rusia kundërshton "formulën e paqes" të Zelensky. Rusia ka hedhur poshtë "formulën e paqes" të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy si bazë për negociata dhe beson se Kievi nuk është ende gati për bisedime...

”Qyteti i Zotit”, 20 vjet më vonë

(Skenderbeu.info) ''Qyteti i Zotit'', 20 vjet më vonë. Kanë kaluar 20 vjet që kur epika braziliane e krimit, Qyteti i Zotit, doli në kinema për herë të parë. Dhe i vuri favelat braziliane dhe strukturat...

Jeta në këto qytete gjermane

(Skenderbeu.info) Jeta në këto qytete gjermane. Disa krahasojnë qiratë, të tjerë krahasojnë kënaqësinë e banorëve dhe të tjerë krahasojnë rëndësinë e qytetit si një vend biznesi. Kompania preis.de ka publikuar gjithashtu nën titullin "Shpenzimet e...

Putin është i gatshëm të humbasë deri në 300,000 ushtarë

(Skenderbeu.info) Putin është i gatshëm të humbasë deri në 300,000 ushtarë. Një vend anëtar i NATO-s tha për New York Times se Vladimir Putin është i gatshëm të pranojë vdekjen ose plagosjen e 300,000...

Elon Musk po drejton Twitter-in ashtu si diktatorët drejtojnë shtetet e tyre

(Skenderbeu.info)-Elon Musk po drejton Twitter-in ashtu si diktatorët drejtojnë shtetet e tyre Të enjten, pronësia e Elon Musk në Twitter hyri në një fazë të re të tmerrshme kur ai filloi të përdorte fuqinë e...

Pse Afrika po largohet nga SHBA

(Skenderbeu.info) Pse Afrika po largohet nga SHBA. Ish-diplomatja e Bashkimit Afrikan, Arikana Chihombori-Quao nuk sheh shumë shpresë për Samitin e Liderëve SHBA-Afrikë të kësaj jave. Zyrtarët në Shtetet e Bashkuara i shohin afrikanët si njerëz...

Lufta mund të përfundojë në pranverë-verë 2023

(Skenderbeu.info) Lufta mund të përfundojë në pranverë-verë 2023. Përfundimi i luftës në Ukrainë varet nga një sërë faktorësh. Por kur analizohet nga pikëpamja psikologjike dhe matematikore, mund të ndodhë qysh n pranverë ose verë të...

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës/ E qëllimshme dhe e planifikuar mirë

(Skenderbeu.info) Lufta e Rusisë kundër Ukrainës/ E qëllimshme dhe e planifikuar mirë. Dezinformimi, mashtrimi, propaganda, manipulimi, operacionet psikologjike: të gjitha këto mjete përdoren nga Kremlini në ndjekje të qëllimeve specifike strategjike dhe politike si...

Erdogan/ Putin dëshiron t’i japë fund luftës në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Erdogan/ Putin dëshiron t'i japë fund luftës në Ukrainë. Sipas presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, udhëheqësi rus Vladimir "Putin është gati t'i japë fund luftës në Ukrainë" dhe të ndërmarrë një hap...

Ukraina nuk mund të arrijë paqen duke “ulur armët”

(Skenderbeu.info) Ukraina nuk mund të arrijë paqen duke "ulur armët". Ukraina nuk mund të arrijë paqen duke “ulur armët” kundër Rusisë, tha Oleksandra Matviichuk teksa pranoi Çmimin Nobel për Paqe në emër të Qendrës...

Irani një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë

(Skenderbeu.info) Irani një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë. Irani është bërë një nga mbështetësit kryesorë ushtarakë të Rusisë që nga pushtimi i Ukrainës, sipas përditësimit të inteligjencës së Ministrisë Britanike të Mbrojtjes të...

Islamofobia nga njerëz si Boris Johnson duhet të ndëshkohet

(Skenderbeu.info)-Islamofobia nga njerëz si Boris Johnson duhet të ndëshkohet Raporti në MB konfirmon islamofobinë si formën më të zakonshme të krimit të urrejtjes fetare. Në mënyrë të veçantë, 42% e të gjitha krimeve të urrejtjes...

Lufta do të jetë ‘me ritëm të reduktuar’ për shumë muaj

(Skenderbeu.info) Lufta do të jetë 'me ritëm të reduktuar' për shumë muaj. Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, besojnë agjencitë e inteligjencës...

“Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan”

(Skenderbeu.info) "Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan". Kanë kaluar gati 11 muaj që kur Mbretëria e Bashkuar filloi skemën e saj për të ndihmuar afganët e cenueshëm të vijnë në MB....

TE FUNDIT

Raporto