Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo Aljazeera Në fillim të kësaj jave në Hagë, në një akt që i bëri politikanët e krahut të djathtë të Amerikës të dukeshin si paragonë të...

1 milion vdekje nga armët që nga viti 1990. A mundet Amerika ta ndaloj këtë fenomen?

(Skenderbeu.info) 1 milion vdekje nga armët që nga viti 1990. A mundet Amerika ta ndaloj këtë fenomen? Të paktën 7 amerikanë u vranë në dy të shtënat në Half Moon nga një 60-vjeçar të hënën...

Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra

(Skenderbeu.info)-Dëshiron të jesh një aleat i feminizmit të vërtetë ? Mësoni nga këta burra Aljazeera David Challen nuk e kuptoi kurrë plotësisht se si dhuna dhe abuzimi i burrave prekte gratë – derisa nëna e tij...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi se shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov tani po drejton forcat ruse që luftojnë në Ukrainë. Gjenerali Sergei Surovikin,...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor, serbët etnikë filluan të ngrenë postblloqe në veri të Kosovës, afër kufirit me Serbinë, për të protestuar kundër arrestimit të një ish-oficeri policie serb. Situata...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023. Koreja e Veriut pati një rekord 2022. Ajo lëshoi më shumë raketa se kurrë më parë në një vit të vetëm. Në...

Heqja e së drejtës për arsim për grate afgane nuk do t’i sjellë dobi askujt

(Skenderbeu.info)-Heqja e së drejtës për arsim për grate afgane nuk do t'i sjellë dobi askujt Dekreti i fundit për ndalimin e grave nga arsimi i lartë në Afganistan nuk është vetëm një goditje për ata...

Abdixhiku: Grupi i Tiranës në VV ka qëndrime që janë kundër interesave të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Abdixhiku: Grupi i Tiranës në VV ka qëndrime që janë kundër interesave të Kosovës ‘Grupi i Tiranës brenda VV-së ka qëndrime që janë kundër interesave strategjike të Kosovës. Ato qëndrime po bëhen edhe vendime qeveritare....

Si po përshtaten refugjatët ukrainas në shtëpitë e tyre të reja

(Skenderbeu.info) Si po përshtaten refugjatët ukrainas në shtëpitë e tyre të reja? Konflikti ruso-ukrainas, i cili ishte ndezur që nga viti 2014, u përshkallëzua më 24 shkurt 2022, kur trupat ruse pushtuan Ukrainën, duke...

Fëmijët mund të na ndihmojnë të ndërtojmë një botë më të mirë për të gjithë

(Skenderbeu.info) Fëmijët mund të na ndihmojnë të ndërtojmë një botë më të mirë për të gjithë. Rreth një vit më parë, 12-vjeçari Asaad po kënaqej duke qenë në gjendje të shkonte në shkollë dhe...

Sa duhet të reduktohet pabarazia?

(Skenderbeu.info) Sa duhet të reduktohet pabarazia? Më shumë se një dekadë pas Occupy Wall Street, pabarazia mbetet një çështje kryesore politike në botë sot. Shumica e njerëzve pajtohen se pabarazia është shumë ekstreme dhe duhet...

Negociatat janë hapi i fundit drejt paqes në Ukrainë, jo i pari

(Skenderbeu.info) Negociatat janë hapi i fundit drejt paqes në Ukrainë, jo i pari. Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andri Yermak, ka insistuar se negociatat me Rusinë në çdo rast do të jenë hapi...

Dështon plani i Putinit për të marrë përsipër rendin ekonomik botëror

(Skenderbeu.info)-Dështon plani i Putinit për të marrë përsipër rendin ekonomik botëror Kufiri i çmimit prej 60 dollarësh për naftën ruse në det mund të shënojë fundin për strategjinë ekonomike të Putinit. Më 5 dhjetor, një kufi...

Iran/ Revolucioni Islamik frikë nga gratë

(Skenderbeu.info) Iran/ Revolucioni Islamik frikë nga gratë. Protestat masive të shkaktuara nga vdekja e një gruaje të re iraniane po tronditin themelet e Republikës Islamike. Gratë iraniane po marrin një rrezik të madh dhe...

Si po rindërton Rusia urën e Krimesë

(Skenderbeu.info) Si po rindërton Rusia urën e Krimesë. Imazhet satelitore tregojnë se si një urë kyçe në gadishullin e Krimesë, e dëmtuar nga një shpërthim në tetor në rrethana misterioze, tani është riparuar kryesisht. Kur...

TE FUNDIT

Raporto