Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike

(Skenderbeu.info) Shefi i ushtrisë thotë se mbështetja e Ukrainës do të dobësojë forcat britanike. Dërgimi i tankeve dhe armëve të artilerisë në Ukrainë për të forcuar përpjekjet luftarake të vendit do ta lërë ushtrinë britanike...

Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Putinizmi nuk funksionon në fushën e betejës Më 11 janar, ministria ruse e mbrojtjes njoftoi se shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov tani po drejton forcat ruse që luftojnë në Ukrainë. Gjenerali Sergei Surovikin,...

Si është të jesh një ‘drag queen’ në Korenë e Jugut

(Skenderbeu.info) Si është të jesh një 'drag queen' në Korenë e Jugut? "Kur provova për herë të pare te isha drag queen, nuk e dija se si do të ishte. Kjo më dha një lloj...

NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës

(Skenderbeu.info)-NATO duhet të ripërtërijë angazhimin ndaj Kosovës Më 10 dhjetor, serbët etnikë filluan të ngrenë postblloqe në veri të Kosovës, afër kufirit me Serbinë, për të protestuar kundër arrestimit të një ish-oficeri policie serb. Situata...

Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut/ Çfarë mund të presim nga Kim Jong-un në 2023. Koreja e Veriut pati një rekord 2022. Ajo lëshoi më shumë raketa se kurrë më parë në një vit të vetëm. Në...

Heqja e së drejtës për arsim për grate afgane nuk do t’i sjellë dobi askujt

(Skenderbeu.info)-Heqja e së drejtës për arsim për grate afgane nuk do t'i sjellë dobi askujt Dekreti i fundit për ndalimin e grave nga arsimi i lartë në Afganistan nuk është vetëm një goditje për ata...

Askush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurt

(Skenderbeu.info)-Askush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurt Disa javë më parë, një mik më kujtoi atë këngën e vjetër, Të gjitha sprovat e mia: "Nëse të jetuarit do të ishte...

Viti i ardhshëm do të jetë “vendimtar” për Ukrainën

(Skenderbeu.info) Viti i ardhshëm do të jetë “vendimtar” për Ukrainën. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se viti i ardhshëm do të jetë vendimtar për Ukrainën, njoftoi shërbimi i shtypit presidencial të martën vonë. "Duhet të...

Lavrov/ Rusia kundërshton “formulën e paqes” të Zelensky

(Skenderbeu.info) Lavrov/ Rusia kundërshton "formulën e paqes" të Zelensky. Rusia ka hedhur poshtë "formulën e paqes" të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy si bazë për negociata dhe beson se Kievi nuk është ende gati për bisedime...

”Qyteti i Zotit”, 20 vjet më vonë

(Skenderbeu.info) ''Qyteti i Zotit'', 20 vjet më vonë. Kanë kaluar 20 vjet që kur epika braziliane e krimit, Qyteti i Zotit, doli në kinema për herë të parë. Dhe i vuri favelat braziliane dhe strukturat...

Abdixhiku: Grupi i Tiranës në VV ka qëndrime që janë kundër interesave të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Abdixhiku: Grupi i Tiranës në VV ka qëndrime që janë kundër interesave të Kosovës ‘Grupi i Tiranës brenda VV-së ka qëndrime që janë kundër interesave strategjike të Kosovës. Ato qëndrime po bëhen edhe vendime qeveritare....

Jeta në këto qytete gjermane

(Skenderbeu.info) Jeta në këto qytete gjermane. Disa krahasojnë qiratë, të tjerë krahasojnë kënaqësinë e banorëve dhe të tjerë krahasojnë rëndësinë e qytetit si një vend biznesi. Kompania preis.de ka publikuar gjithashtu nën titullin "Shpenzimet e...

Si po përshtaten refugjatët ukrainas në shtëpitë e tyre të reja

(Skenderbeu.info) Si po përshtaten refugjatët ukrainas në shtëpitë e tyre të reja? Konflikti ruso-ukrainas, i cili ishte ndezur që nga viti 2014, u përshkallëzua më 24 shkurt 2022, kur trupat ruse pushtuan Ukrainën, duke...

Fëmijët mund të na ndihmojnë të ndërtojmë një botë më të mirë për të gjithë

(Skenderbeu.info) Fëmijët mund të na ndihmojnë të ndërtojmë një botë më të mirë për të gjithë. Rreth një vit më parë, 12-vjeçari Asaad po kënaqej duke qenë në gjendje të shkonte në shkollë dhe...

Putin është i gatshëm të humbasë deri në 300,000 ushtarë

(Skenderbeu.info) Putin është i gatshëm të humbasë deri në 300,000 ushtarë. Një vend anëtar i NATO-s tha për New York Times se Vladimir Putin është i gatshëm të pranojë vdekjen ose plagosjen e 300,000...

TE FUNDIT

Raporto