Gjuha shqipe në Harvard, flet nismëtarja: Studentët e huaj kanë shprehur interes për ta mësuar

(Skenderbeu.info)-Gjuha shqipe në Harvard, flet nismëtarja: Studentët e huaj kanë shprehur interes për ta mësuar Studentja në Universitetin e Harvardit, Edona Cosoviç, e cila u bë nismëtarja për futjen e gjuhës shqipe në këtë institucion...

Gjuha shqipe për herë të parë si lëndë mësimore në Harvard

(Skenderbeu.info)-Gjuha shqipe për herë të parë si lëndë mësimore në Harvard Gjuha shqipe do të mësohet në Universitetin e Harvardit për të gjithë studentët e të gjitha niveleve. Lajmin e bëri me dije administratori në departamentin...

Zbulohet fragmenti i Ungjillit 1750-vjeçar në Vatikan

(Skenderbeu.info)-Zbulohet fragmenti i Ungjillit 1750-vjeçar në Vatikan Një studiues në Akademinë Austriake të Shkencave (ÖAW) ka zbuluar një fragment unik të një përkthimi 1750-vjeçar të Dhiatës së Re, në bibliotekën e Vatikanit. “I fshehur në një...

Shkrimtarja shqiptare befason: Alienët kanë ndërhyrë në ADN e njeriut 200 mijë vjet përpara

(Skenderbeu.info)-Shkrimtarja shqiptare befason: Alienët kanë ndërhyrë në ADN e njeriut 200 mijë vjet përpara Eva Brinja është autorja e librit “Tezat”, e cila ka bërë publike idetë e saj nga kultura antike e Mesdheut dhe...

“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri nga Arbron Gashi

(Skenderbeu.info)-“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri nga Arbron Gashi Shkrimitari nga Kosova, Arbron Gashi, ka prezantuar librin e tij më të ri të titulluar “Ajo çka heshtja fsheh”. Arbron Gashi ka debutuar në...

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante

(Skenderbeu.info)-Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante Rektori i Universitetit të Studimeve orientale në Napoli, Roberto Tottoli, ka mbajtur në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, ligjëratën “Kurani,...

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpall 2023 Vitin e Petro Markos

(Skenderbeu.info)-Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpall 2023 Vitin e Petro Markos, vajza: Babai si shkëmbi ngrihej më i fortë “Babait i pëlqente noti. Sa herë shkonim në Himarë më kujtohet kur isha e vogël...

Libri ‘Parodistët e Vlorës’, autori: Detyrim ndaj artistëve të qytetit

(Skenderbeu.info)-Libri ‘Parodistët e Vlorës’, autori: Detyrim ndaj artistëve të qytetit Gazetari Ergys Alushi ka botuar librin “Parodistët e Vlorës”, për të kujtuar veprimtarinë artistike të figurave të njohura, që vijojnë të mbajnë gjallë traditën e...

Libra të botuar për autizmin

(Skenderbeu.info) Libra të botuar për autizmin. “Fëmijët me Autizëm” - Ky liber eshte nje udhërrëfyes shumë i pasur dhe orientues shumë i mirë për të gjithë prindërit studentët, profesionistët. Ai synon të lehtësojë jetën...

Irma Kurti, poetja shqiptare boton librin “Persi tra i colori” në gjuhën italiane

(Skenderbeu.info) Irma Kurti, poetja shqiptare boton librin “Persi tra i colori” në gjuhën italiane. Irma Kurti, poetja shqiptare boton në gjuhën italiane librin e saj të 20-të të titulluar: “Persi tra i colori” (Humbur mes...

Botuesit ngrenë problemet e librit/ Buxheti i varfër

(Skenderbeu.info)-Botuesit ngrenë problemet e librit/ Buxheti i varfër Në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, botuesit parashtruan problemet më të qenësishme të librit . Sipas tyre ngërç i mbartur mbetet shpërndarja e tyre e mbërritja...

“Në shkolla shkojnë libra me kriminelë”, botuesit kërkojnë heqjen e TVSH e rritje buxheti

(Skenderbeu.info)-“Në shkolla shkojnë libra me kriminelë”, botuesit kërkojnë heqjen e TVSH e rritje buxheti Botues e librarë janë mbledhur në qendrën e librit për të folur për sfidat e këtij viti. Ndërsa drejtoresha e QKLL...

Rekord, libri i Princit Harry mbi 3.2 milionë kopje në mbarë botën

(Skenderbeu.info) Rekord, libri i Princit Harry mbi 3.2 milionë kopje në mbarë botën. Bestselleri, "Spare", kujtimet e Princit Harry, Duka i Sussex, shiti mbi 3.2 milionë kopje në mbarë botën në javën e parë të...

Shitja e librave të përdorur në rritje

(Skenderbeu.info) Shitja e librave të përdorur në rritje. Librat e vjetër po bëhen gjithnjë e më të popullarizuar në mesin e lexuesve për shkak të një sërë faktorësh, duke përfshirë çmimet e arsyeshme, dëshirën për...

Kina dhe Shqipëria forcojnë raportet në fushën e librit

(Skenderbeu.info)-Kina dhe Shqipëria forcojnë raportet në fushën e librit Ambasadori i Kinës në Shqipëri, Zhou Ding ka vlerësuar punën e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit për nxitjen e leximit në vend. Kina, pohoi diplomati- do...

TE FUNDIT

Raporto