Del VKM-ja/ “Turizmi” i “rrëmben” 45 milionë lekë Ministrisë së Financave

(Skenderbeu.info)-Del VKM-ja/ “Turizmi” i “rrëmben” 45 milionë lekë Ministrisë së Financave Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, është marrë një vendim për rishpërndarje fondesh. Konkretisht Ministrisë së Financave i janë hequr 45 milionë lekë...

Raporti i INSTAT: Inflacioni ulet, por çmimet rriten masivisht…

(Skenderbeu.info)-Raporti i INSTAT: Inflacioni ulet, por çmimet rriten masivisht... Familjet shqiptare duhet të mendojnë dy herë për të blerë mish, peshk, vezë apo edhe bulmet, pasi prej muajit prill çmimi i këtyre produkteve vijon rritjen....

Në Shqipëri bashkitë përdorin PPP për mbetjet, në rajon për infrastrukturë

(Skenderbeu.info)-Në Shqipëri bashkitë përdorin PPP për mbetjet, në rajon për infrastrukturë Pushteti lokal në Shqipëri, dhe përgjithësisht në Ballkanin Perëndimor, bën pak investime kapitale, të cilat janë të domosdoshme për të përmirësuar jetën e komuniteteve,...

Bregu: Ulja e çmimeve roaming me BE-në do të nisë më 1 tetor

(Skenderbeu.info)-Bregu: Ulja e çmimeve roaming me BE-në do të nisë më 1 tetor Hapi i parë, qytetarët e Ballkanit Perëndimor do të paguajnë mesatarisht një të tretën më pak të çmimit që paguajnë sot, “Europa...

Ulen çmimet e “roaming”-ut mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

(Skenderbeu.info)-Ulen çmimet e "roaming"-ut mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor Operatorët telefonikë nga Ballkani Perëndimor dhe nga vendet e Bashkimit Europian kanë nënshkruar një marrëveshje për zvogëlimin e dallimeve ndërmjet çmimeve për shërbimet e telefonisë mobile...

Kostot vjetore të jetesës rriten me 9.4 për qind për familjet e varfra shqiptare

(Skenderbeu.info)-Kostot vjetore të jetesës rriten me 9.4 për qind për familjet e varfra shqiptare Kosto e jetesës në Shqipëri dhe sidomos për të varfrit është rritur më shumë se sa tregon inflacioni analizoi Banka Botërore...

Bordi i Transparencës publikon çmimet e reja, ja me sa do të shiten karburantet në vend

(Skenderbeu.info)-Bordi i Transparencës publikon çmimet e reja, ja me sa do të shiten karburantet në vend Sipas vendimit të ri, nafta do të shitet me 177 lekë/litri, nga 181 lekë/litri që ishte çmimi në vendimin...

Shqipëria shënon rritje ekonomike

(Skenderbeu.info)-Shqipëria shënon rritje ekonomike Sipas vlerësimit të Bankës Botërore Shqipëria ka shënuar rritje ekonomike duke u renditur e dyta në rajon pas Malit të Zi. Shqipëria reflekton rritjen më të shpejtë ekonomike ndër 6 vendet e...

Miratohet vendimi për rritjen e pagave për mjekët dhe infermierët

(Skenderbeu.info)-Miratohet vendimi për rritjen e pagave për mjekët dhe infermierët Qeveria miratoi sot vendimin për rritjen historike të pagave për profesionistët e shëndetit në të gjithë sistemin shëndetësor. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu,...

Konsumi u ngadalësua/ Ulen të ardhurat nga TVSH, por rriten nga tatimi mbi fitimin

(Skenderbeu.info)-Konsumi u ngadalësua/ Ulen të ardhurat nga TVSH, por rriten nga tatimi mbi fitimin Rritja pozitive e të ardhurave në buxhet nxitur kryesisht nga rritja e çmimeve ka frenuar në muajin shkurt. Ministria e Financave në...

FMN: Shqipëria dhe Kosova vendet më të varfëra në Evropë

(Skenderbeu.info)-FMN: Shqipëria dhe Kosova vendet më të varfëra në Europë Shqipëria dhe Kosova janë vendet më të varfra në Europë. Në këtë përfundim del Fondi Monetar Ndërkombëtar, teksa krahason të ardhurat për frymë dhe konsumin...

Çmimet e apartamenteve ulen në BE, ‘kapin qiellin’ në Tiranë

(Skenderbeu.info)- Çmimet e apartamenteve ulen në BE, 'kapin qiellin' në Tiranë Çmimi i apartamenteve në Tiranë po shënon rritje me 28,4%, madje edhe në zonat periferike. Ndryshe nga vendet e BE-së ku çmimet për banesa...

FAO: Çmimet globale të ushqimeve ranë në mars për të dymbëdhjetën muaj radhazi

(Skenderbeu.info)-FAO: Çmimet globale të ushqimeve ranë në mars për të dymbëdhjetën muaj radhazi Çmimet globale të ushqimeve ranë me 20.5 për qind nga kulmi i tyre një vit më parë, njoftoi Organizata e Kombeve të...

Rama premton sërish rritje pagash/ Ja sektori i radhës që do të përfitojë

(Skenderbeu.info)-Rama premton sërish rritje pagash/ Ja sektori i radhës që do të përfitojë Kryeministri Edi Rama ka premtuar rritje pagash edhe për sektorin e shërbimeve hoteliere. Në një takim me punonjës të këtij sektori, Rama tha...

Shpërblimi i pensionistëve/ Rama publikon vendimin e qeverisë

(Skenderbeu.info)-Shpërblimi i pensionistëve/ Rama publikon vendimin e qeverisë Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se ka firmosur vendimin për shpërblimin ndaj pensionistëve. Lajmin e ka bërë të ditur nëpërmjet një reagimi në rrjete sociale ku...

TE FUNDIT

Raporto