Thatësira në Afrikë çon 22 milionë njerëz drejt urisë

(Skenderbeu.info) Thatësira në Afrikë çon 22 milionë njerëz drejt urisë. Nga Etiopia jugore në Kenia veriore dhe Somalia, rreth 22 milionë njerëz janë në rrezik të urisë, pasi thatësira më e keqe në katër dekada...

Afrika e Jugut/ Persona të armatosur vrasin 8 persona në festën e ditëlindjes

(Skenderbeu.info) Afrika e Jugut/ Persona të armatosur vrasin 8 persona në festën e ditëlindjes. Persona të armatosur hapën zjarr ndaj një grupi njerëzish që festonin ditëlindjen në fundjavë në një fshat në Afrikën e Jugut,...

Koreja e Veriut mohon t’i ketë dhënë armë Wagner-it të Rusisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Veriut mohon t'i ketë dhënë armë Wagner-it të Rusisë. Koreja e Veriut mohoi sot ofrimin e armëve për Moskën pasi SHBA tha se shteti i armatosur me armë bërthamore furnizoi me raketa...

Rritet numri i kequshqyerjes në kampin e refugjatëve në Kenia, fëmijët të uritur

(Skenderbeu.info) Rritet numri i kequshqyerjes në kampin e refugjatëve në Kenia, fëmijët të uritur. Kequshqyerja në mesin e fëmijëve në një nga kampet më të mëdha të refugjatëve në botë është rritur gjatë vitit të...

10 fëmijë humbin jetën pas fundosjes së një varke në Pakistan

(Skenderbeu.info) 10 fëmijë humbin jetën pas fundosjes së një varke në Pakistan. Dhjetë fëmijë vdiqën kur varka e tyre u përmbys sot në veriperëndim të Pakistanit, tha një zyrtar i policisë lokale. Të gjithë të vdekurit...

Aksidentohet një autobus në Pakistanin jugor, vriten 41 persona

(Skenderbeu.info) Aksidentohet një autobus në Pakistanin jugor, vriten 41 persona. Më shumë se 40 persona u vranë pasi një autobus ra në një luginë në provincën jugore pakistaneze të Balochistanit sot, sipas mediave lokale. Ndihmës komisioneri...

Arkeologjia e Egjiptit/ Mumje e mbuluar me ar midis zbulimeve të fundit

(Skenderbeu.info) Arkeologjia e Egjiptit/ Mumje e mbuluar me ar midis zbulimeve të fundit. Arkeologët thonë se kanë gjetur një mumje të mbuluar me fletë ari të mbyllur brenda një sarkofagu që nuk ishte hapur për...

Gati 600 studentë në Bangladesh kryen vetëvrasje në vitin 2022

(Skenderbeu.info) Gati 600 studentë në Bangladesh kryen vetëvrasje në vitin 2022. Një total prej 585 studentësh në Bangladesh kanë kryer vetëvrasje në vitin 2022, sipas një raporti të publikuar të premten në kryeqytetin e vendit,...

Sulm terrorist në Jerusalem/ Izraeli arreston 42 persona pas të shtënave vdekjeprurëse

(Skenderbeu.info) Sulm terrorist në Jerusalem/ Izraeli arreston 42 pas të shtënave vdekjeprurëse. Policia izraelite ka arrestuar 42 persona në lidhje me të shtënat vdekjeprurëse në një sinagogë në Jerusalemin Lindor të premten. Shtatë persona u vranë...

Dy avionë ushtarakë indianë u rrëzuan gjatë stërvitjeve, një pilot humbi jetën

(Skenderbeu.info) Dy avionë ushtarakë indianë u rrëzuan gjatë stërvitjeve, një pilot humbi jetën. Dy avionë luftarakë të Forcave Ajrore Indiane (IAF) u rrëzuan gjatë stërvitjeve stërvitore në shtetin qendror indian të Madhya Pradesh të shtunën,...

Afrika e Jugut do t’i dërgojë Indisë 12 cheetah muajin e ardhshëm

(Skenderbeu.info) Afrika e Jugut do t'i dërgojë Indisë 12 cheetah muajin e ardhshëm. Afrika e Jugut ka nënshkruar një marrëveshje që parashikon futjen e 12 cheetahs në vit në Indi për rreth dhjetë vjet, raporton...

Pakistan/ Shërbim autobusi vetëm për femra për t’i dhënë fund ngacmimeve

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shërbim autobusi vetëm për femra për t'i dhënë fund ngacmimeve. Qyteti më i populluar i Pakistanit do të nisë një shërbim autobusi vetëm për femra nga java e ardhshme, thanë zyrtarët të premten. Ky...

Stuhia tropikale Cheneso vret 16 persona në Madagaskar

(Skenderbeu.info) Stuhia tropikale Cheneso vret 16 persona në Madagaskar. Reshjet e dendura që pasuan rënien në tokë të stuhisë tropikale Cheneso në Madagaskar kanë vrarë 16 persona dhe kanë lënë 17 të zhdukur, tha zyra...

Singapor/ Gruaja e shurdhër 43-vjeçare mbledh mbi 200 mijë dollarë në 3 muaj

(Skenderbeu.info) Singapor/ Gruaja e shurdhër 43-vjeçare mbledh mbi 200 mijë dollarë në 3 muaj. Një grua 43-vjeçare nga Singapori e shurdhër fitoi më shumë se 200,000 dollarë në 3 muaj duke shitur produkte bukurie në...

Kenia/ Elefantët pushtojnë fermat dhe shkatërrojnë të korrat

(Skenderbeu.info) Kenia/ Elefantët pushtojnë fermat dhe shkatërrojnë të korrat. Fermerët në qarkun Kitui, Kenia, kanë ngritur alarmin për pushtimin e fermave të tyre nga elefantët. Ata kanë shkatërruar një pjesë të madhe të të korrave të...

TE FUNDIT

Raporto