SHBA/ Thatësirë në Kolorado, drejt ndërprerjes së furnizimit me ujë në 7 shtete

(Skenderbeu.info) SHBA/ Thatësirë në Kolorado, drejt ndërprerjes së furnizimit me ujë në 7 shtete. Shtatë shtetet që mbështeten në ujin nga tharja e lumit Kolorado nuk kanë gjasa të bëjnë vullnetarisht reduktime të thella në...

Arrestohet një grua pasi u regjistrua si nxënëse e shkollës së mesme në New Jersey

(Skenderbeu.info) Arrestohet një grua pasi u regjistrua si nxënëse e shkollës së mesme në New Jersey. Një grua 29-vjeçare është arrestuar në Nju Xhersi pasi dyshohet se është paraqitur si nxënëse e shkollës së mesme. Gruaja,...

Donald Trump do të rikthehet në Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info) Donald Trump do të rikthehet në Facebook dhe Instagram. Donald Trump do të ripranohet në Facebook dhe Instagram në javët e ardhshme. Meta e bën të ditur me një shënim, ku sqaron se do t'i...

Biden/ SHBA po dërgon 31 tanke Abrams në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Biden/ SHBA po dërgon 31 tanke Abrams në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 31 tanke luftarake M1 Abrams në Ukrainë, tha presidenti Joe Biden të mërkurën, disa orë pasi Gjermania konfirmoi se...

Biden urdhëron të ulen flamujt amerikanë për viktimat e të shtënave në Kaliforni

(Skenderbeu.info) Biden urdhëron të ulen flamujt amerikanë për viktimat e të shtënave në Kaliforni. Biden të Dielën urdhëroi që të gjithë flamujt amerikanë në ndërtesat publike të uleshin për të nderuar viktimat e të shtënave...

I dyshuari për të shtënat në Kaliforni vret veten pas masakrës së Vitit të Ri Hënor

(Skenderbeu.info) I dyshuari për të shtënat në Kaliforni vret veten pas masakrës së Vitit të Ri Hënor. Një person i armatosur vrau 10 persona  gjatë një festimi Kinez të Vitit të Ri Hënor të shtunën...

Të shtëna në Los Anxhelos/ Qëllohen disa njerëz pranë Monterey Park

(Skenderbeu.info) Të shtëna në Los Anxhelos/ Qëllohen disa njerëz pranë Monterey Park. Policia në Kaliforni po i përgjigjet një të shtënash që ka lënë disa të plagosur, sipas raportimeve të mediave amerikane. Incidenti ndodhi në Monterey...

Delfinët shihen në lumin Bronx për herë të parë në pesë vjet

(Skenderbeu.info) Delfinët shihen në lumin Bronx për herë të parë në pesë vjet. Delfinët janë kthyer në lumin Bronx në Nju Jork për herë të parë në më shumë se pesë vjet. Megjithëse ato janë parë...

Astronauti i dytë që shkeli në Hënë martohet sërish në ditëlindjen e 93-të

(Skenderbeu.info) Astronauti i dytë që shkeli në Hënë martohet sërish në ditëlindjen e 93-të. Astronauti legjendar i Apollo 11 Buzz Aldrin, personi i dytë që shkeli në Hënë, tha se ishte martuar me të dashurën...

Biden/ Kongresi miraton ligjin kombëtar për të drejtat e abortit

(Skenderbeu.info) Biden/ Kongresi miraton ligjin kombëtar për të drejtat e abortit. “Administrata ime është e vendosur në angazhimin e saj për të mbrojtur të drejtat riprodhuese dhe për të vazhduar përparimin drejt të drejtave të...

Pica e denjë për Guinness në SHBA, gati 1300 metra katrorë

(Skenderbeu.info) Pica e denjë për Guinness në SHBA, gati 1300 metra katrorë. Pizza Hut, zinxhiri i famshëm amerikan i picave ka vendosur të festojë rikthimin në treg të 'Big New Yorker'-it të saj, një picë...

SHBA/ Afrikano-amerikani vdiq pas arrestimit, pesë agjentë u pushuan nga puna

(Skenderbeu.info) SHBA/ Afrikano-amerikani vdiq pas arrestimit, pesë agjentë u pushuan nga puna. Pesë oficerë të Departamentit të Policisë së Memfisit u pushuan nga puna për "përdorim të tepruar të forcës, dështim për të ndërhyrë dhe...

Zyrtarët amerikanë këshillojnë Ukrainën të ndalojë fillimin e një ofensive të re

(Skenderbeu.info) Zyrtarët amerikanë këshillojnë Ukrainën të ndalojë fillimin e një ofensive të re. Zyrtarë të lartë amerikanë po këshillojnë Ukrainën që të ndalojë fillimin e një ofensive të madhe kundër forcave ruse.  Te ndaloje derisa të...

SHBA/ Lëngu i thjeshtë i portokallit ‘natyror’ ka nivele të larta toksike PFAS

(Skenderbeu.info) SHBA/ Lëngu i thjeshtë i portokallit 'natyror' ka nivele të larta toksike PFAS. Një lëng portokalli popullor i prodhuar nga Coca Cola dhe i tregtuar si i bërë vetëm nga përbërës natyralë do të...

NASA dhe Boeing po punojnë për dizajnin e ri të avionëve me efikasitet të karburantit

(Skenderbeu.info) NASA dhe Boeing po punojnë për dizajnin e ri të avionëve me efikasitet të karburantit. Agjencia amerikane e hapësirës NASA dhe prodhuesi i avionëve Boeing do të punojnë së bashku për të krijuar një...

TE FUNDIT

Raporto