Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit. Shërbimi i egër në Kenia (KWS) gjatë fundjavës shpjegoi pse një luani i robëruar duhej t'i nënshtrohej vazektomisë në fillim të javës. KWS fillimisht...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një sulm raketor. Ish-kryeministri britanik Boris Johnson tha se presidenti rus Vladimir Putin e kërcënoi atë me një sulm raketor në një telefonatë vitin e kaluar para...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi. Ambasada amerikane në Turqi paralajmëroi sot amerikanët për sulme të mundshme kundër kishave, sinagogave dhe misioneve diplomatike në Stamboll, duke shënuar njoftimin e dytë...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni vjetor i konsumit në Spanjë u rrit në 5.8% në janar, shumë më lart se parashikimi i tregut, sipas të dhënave të publikuara të hënën. Shifra...

Ukrainë/ Bombat ruse në 9 rajone, 5 të vdekur dje

(Skenderbeu.info) Ukrainë/ Bombat ruse në 9 rajone, 5 të vdekur dje. Pesë persona u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën në sulmet ruse në nëntë rajone të Ukrainës në 24 orët e fundit. Kjo...

Madagaskar/ Të paktën 25 të vdekur nga stuhia tropikale

(Skenderbeu.info) Madagaskar/ Të paktën 25 të vdekur nga stuhia tropikale. Njëzet e pesë persona kanë vdekur, 21 të tjerë janë të zhdukur dhe rreth 38,000 janë zhvendosur në Madagaskar pas një stuhie tropikale që kaloi...

Një tërmet tronditi rajonin veriperëndimor të Xinjiang në Kinë

(Skenderbeu.info) Një tërmet tronditi rajonin veriperëndimor të Xinjiang në Kinë. Banorët dhe udhëtarët kërkuan strehim pas një tërmeti të fortë që tronditi një pjesë të largët të Kinës veriperëndimore të hënën në mëngjes. Nuk janë raportuar...

Franca pret të marrë më shumë kontrata mbrojtëse në Rumani

(Skenderbeu.info) Franca pret të marrë më shumë kontrata mbrojtëse në Rumani. Franca shpreson të sigurojë marrëveshje fitimprurëse armësh në Rumani pasi vendos një skuadron tankesh Leclerc dhe një sistem të mbrojtjes ajrore si pjesë e...

Siri/ Shtatë të vdekur në sulmet ajrore mbrëmë në lindje

(Skenderbeu.info) Siri/ Shtatë të vdekur në sulmet ajrore mbrëmë në lindje. Shtatë persona u vranë në sulmet ajrore në Siri mbrëmë kundër një kolone kamionësh që kalonte pjesën lindore të vendit nga Iraku, njoftoi Observatori...

Thatësira në Afrikë çon 22 milionë njerëz drejt urisë

(Skenderbeu.info) Thatësira në Afrikë çon 22 milionë njerëz drejt urisë. Nga Etiopia jugore në Kenia veriore dhe Somalia, rreth 22 milionë njerëz janë në rrezik të urisë, pasi thatësira më e keqe në katër dekada...

Afrika e Jugut/ Persona të armatosur vrasin 8 persona në festën e ditëlindjes

(Skenderbeu.info) Afrika e Jugut/ Persona të armatosur vrasin 8 persona në festën e ditëlindjes. Persona të armatosur hapën zjarr ndaj një grupi njerëzish që festonin ditëlindjen në fundjavë në një fshat në Afrikën e Jugut,...

Zelensky apel Macronit/ Rusët të përjashtohen nga Paris 2024

(Skenderbeu.info) Zelensky apel Macronit/ Rusët të përjashtohen nga Paris 2024. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje presidentit francez Emmanuel Macron, duke thënë se ai duhet të sigurojë që Rusia nuk mund të përdorë...

Shkëmbim zjarri në një klub nate në Meksikë, vriten tetë persona

(Skenderbeu.info) Shkëmbim zjarri në një klub nate në Meksikë, vriten tetë persona. Tetë persona vdiqën dhe pesë u plagosën në një të shtëna në një klub nate në qytetin Jerez, në veri të Meksikës, tha...

Scholz/ Nuk do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë

(Skenderbeu.info) Scholz/ Nuk do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë. Kancelari gjerman ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë, vetëm disa ditë pasi u angazhua për furnizimin me tanke. Në një intervistë me...

6 të vdekur dhe 3 të plagosur në përplasjen mes autobusit dhe kamionit në Nju Jork

(Skenderbeu.info) 6 të vdekur dhe 3 të plagosur në përplasjen mes autobusit dhe kamionit në Nju Jork. Gjashtë persona vdiqën dhe tre të tjerë u plagosën në një aksident që përfshinte një autobus ekspres dhe...

TE FUNDIT

Raporto