(Skenderbeu.info)-Kapet një ton kokainë e kamufluar si helm minjsh

AFP (Policia Federale Australiane) po kërkon informacion mbi 1.1 ton kokainë që u kap të mërkurën (9 nëntor 2022) nga dy kontejnerë transporti që mbërritën në Port Botany, Sydney. Oficerët e Forcave Kufitare Australiane (ABF) ekzaminuan dy kontejnerët dhe gjetën rreth 550 kilogramë kokainë brenda secilit.
Kapet një ton kokainë e kamufluar si helm minjsh, dy kontejnerë transporti që mbërritën në Port Botany, Sydney.dy kontejnerët dhe gjetën 550 kilogramë kokainë
pako me droge
Kontejneri i parë i ekzaminuar nga oficerët e ABF-së përmbante 20 pako me helm për miu që kishin mbërritur pasi kalonin në portin e Balboas në Panama. Kontejneri iu drejtua një kompanie në Macquarie Park, NSW, dhe u dërgua nga Bazel, Zvicër. Oficerët e ABF-së sekuestruan 11 pako të mbështjella me plastikë të zezë. Pakot përmbanin çanta të zeza prej kanavacash të mbushura me blloqe të një lënde pluhuri që dyshohet se rezultoi pozitive për kokainë. Çdo qese peshonte rreth 50 kilogramë me një total të vlerësuar prej 550 kilogramësh kokainë të sekuestruar nga qeset.
Kapet një ton kokainë e kamufluar si helm minjsh, dy kontejnerë transporti që mbërritën në Port Botany, Sydney.dy kontejnerët dhe gjetën 550 kilogramë kokainë
kokaine
Ushtruesi i detyrës së Detektivit të AFP-së, Luke Wilson, tha se toni i kokainës në kontejnerë do të kishte shkaktuar dëm të konsiderueshëm në komunitetin australian nëse do të kishte dalë në rrugë. “Ky konfiskim nxjerr në pah sesi partneriteti i fortë midis AFP dhe ABF po mbron australianët duke i hequr këto substanca vdekjeprurëse nga qarkullimi në komunitetin tonë.” “Fatkeqësisht, australianët janë të gatshëm të paguajnë çmime të larta për drogë si kokaina dhe kriminelët e organizuar në mbarë botën janë shumë të gatshëm të kënaqin këtë oreks”.
Ushtruesi i detyrës së Komandantit të Tregtisë dhe Operacioneve të Udhëtimit të ABF East Elke West tha se sindikatat kriminale vazhdojnë të përdorin një sërë metodash në përpjekjet e tyre për të kontrabanduar droga të rrezikshme në Australi. “Vetëm këtë vit, ne kemi parë përpjekje për të fshehur drogën brenda çdo gjëje, nga makina në pllakë,” tha Cmdr. West.
Kapet një ton kokainë e kamufluar si helm minjsh, dy kontejnerë transporti që mbërritën në Port Botany, Sydney.dy kontejnerët dhe gjetën 550 kilogramë kokainë
kontejner me droge
“Pavarësisht metodës së fshehjes që tentojnë të përdorin kriminelët, oficerët e ABF dhe partnerët tanë të vlerësuar të zbatimit të ligjit vazhdojnë të qëndrojnë një hap përpara. Ajo që ne shohim këtu është një tjetër konfiskim i rëndësishëm, që tregon se nëse tentoni këtë lloj sjelljeje të guximshme kriminale, do të kapeni”.
Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti...

Shkaterrohen dymbëdhjetë plantacione të marijuanës në vendin bask

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dymbëdhjetë plantacione të marijuanës në vendin bask Guarda Civil...

Kapen nëntë ton marijuanë midis ngarkesës së një kamioni

(Skenderbeu.info)-Kapen nëntë ton marijuanë midis ngarkesës së një kamioni Në...

Sekuestrohen 87 pako me kanabis/Arrestohen 3 persona

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 87 pako me kanabis/Arrestohen 3 persona Jane sekuestruar 87...

Policia ka arrestuar në durrës një person i cili kishte në makinë armë luftarake

(Skenderbeu.info)-Policia ka arrestuar në durrës një person i cili...

Shkatërrohet mafia kineze të dedikuar për trafikun e drogës dhe shfrytëzimin e grave

(Skenderbeu.info)-Shkatërrohet mafia kineze të dedikuar për trafikun e drogës...

Shkaterrohet plantacioni i sofistikuar i marijuanës/ Arrestohen 3 persona

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet plantacioni i sofistikuar i marijuanës/ Arrestohen 3 persona Guarda...

Kapet avioni qe transportonte 469 kg kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet avioni qe transportonte 469 kg kokainë Më 5 dhjetor...
Raporto