Kapet kapoja e “një prej rrjeteve më të rrezikshme të drogës në Europë” 

(Skenderbeu.info)-Kapet kapoja e “një prej rrjeteve më të rrezikshme të drogës në Europë”

Një operacion i paprecedentë ndërkombëtar, ku përfshihen autoritetet gjyqësore dhe policore nga 11 vende, ka rezultuar në arrestimin e 44 personave. Të arrestuarit dyshohej se i përkisnin një rrjeti kriminal me rrezikshmëri të lartë, i konsideruar si një nga më të rrezikshmit në Bashkimin Europian. Një nga drejtuesit kryesorë të saj u arrestua në një vilë luksoze në provincën e Malaga (Spanjë) nga agjentë të ‘Guardia Civil’.
Kapet kapoja e "një prej rrjeteve më të rrezikshme të drogës në Europë" . operacion ndërkombëtar, 11 vende, ka rezultuar në arrestimin e 44 personave
i arrestuari
Hetimet në tetë vende zbuluan se organizata të ndryshme kriminale po punonin së bashku për të kryer aktivitete polikriminale në shkallë të gjerë brenda dhe jashtë Bashkimit Europian. Këto përfshijnë trafikun e drogës, pastrimin e parave dhe pasurimin e paligjshëm, ndër të tjera. Më 22 nëntor u kryen gjithsej 94 bastisje në të gjithë Europën, duke synuar si drejtuesit e këtyre organizatave kriminale, ashtu edhe bashkëpunëtorët e tyre. Rrjeti kriminal vepronte kryesisht në Lituani, Letoni, Çeki, Poloni, Francë, Gjermani dhe Republikën Sllovake.
Kapet kapoja e "një prej rrjeteve më të rrezikshme të drogës në Europë" . operacion ndërkombëtar, 11 vende, ka rezultuar në arrestimin e 44 personave
para te sekuestruar
Ky spastrim ndërkombëtar pason hetime komplekse të udhëhequra nga Prokuroria e Përgjithshme Lituaneze së bashku dhe Zyra e Policisë Kriminale Lituaneze, së bashku me partnerët e tyre në Republikën Çeke, Letoni, Francë, Gjermani, Poloni, Norvegji, Republikën Sllovake, Hungari, Spanjë dhe Shtetet e Bashkuara. , nën koordinimin e Eurojust dhe Europol. Vetëm shkalla e trafikut të drogës që i atribuohet këtij rrjeti kriminal është e madhe, me aktivitete të raportuara në tre kontinente.
Kapet kapoja e "një prej rrjeteve më të rrezikshme të drogës në Europë" . operacion ndërkombëtar, 11 vende, ka rezultuar në arrestimin e 44 personave
kokaine e gjetur
Gjatë hetimeve u sekuestruan sasi të mëdha të drogave të ndryshme të paligjshme, përfshirë kokainë, hashash dhe kanabis, si dhe metamfetaminë. Rrjeti kriminal besohet të jetë i lidhur me organizata të mëdha të trafikut të drogës jashtë Bashkimit Europian. Tepër fleksibël, këta kriminelë do të përshtateshin shpejt me metodat e reja të trafikut të drogës në përpjekje për t’iu shmangur zbatimit të ligjit. Dërgesat e drogës janë gjetur në varka dhe kamionë, ndër të tjera, shpesh të fshehura në ndarje të sofistikuara të fshehura.
Kapet kapoja e "një prej rrjeteve më të rrezikshme të drogës në Europë" . operacion ndërkombëtar, 11 vende, ka rezultuar në arrestimin e 44 personave
makina e sekuestrur
Rrjeti kriminal ishte i strukturuar si një biznes, me grupe të ndryshme kriminale dhe ndërmjetës që punonin së bashku përtej kufijve për të kontrolluar të gjithë zinxhirin e trafikut të drogës. Nga organizimi i dërgesave të mëdha të drogës deri te shpërndarja në të gjithë Europën dhe më gjerë. Bashkëpunimi ndërkombëtar i koordinuar nga Europoli dhe Eurojust-i ishte i rëndësishëm për sjelljen e autorëve para drejtësisë. Të cilët të gjithë ndodheshin në vende të ndryshme gjeografike në mbarë botën.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti...

Shkaterrohen dymbëdhjetë plantacione të marijuanës në vendin bask

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dymbëdhjetë plantacione të marijuanës në vendin bask Guarda Civil...

Kapen nëntë ton marijuanë midis ngarkesës së një kamioni

(Skenderbeu.info)-Kapen nëntë ton marijuanë midis ngarkesës së një kamioni Në...

Sekuestrohen 87 pako me kanabis/Arrestohen 3 persona

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 87 pako me kanabis/Arrestohen 3 persona Jane sekuestruar 87...

Policia ka arrestuar në durrës një person i cili kishte në makinë armë luftarake

(Skenderbeu.info)-Policia ka arrestuar në durrës një person i cili...

Shkatërrohet mafia kineze të dedikuar për trafikun e drogës dhe shfrytëzimin e grave

(Skenderbeu.info)-Shkatërrohet mafia kineze të dedikuar për trafikun e drogës...

Shkaterrohet plantacioni i sofistikuar i marijuanës/ Arrestohen 3 persona

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet plantacioni i sofistikuar i marijuanës/ Arrestohen 3 persona Guarda...

Kapet avioni qe transportonte 469 kg kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet avioni qe transportonte 469 kg kokainë Më 5 dhjetor...
Raporto