Shtate tone kokainë dhe 28 të arrestuar kapet bossi Raffaele Imperiale

(skenderbeu.info) -kapet bossi Raffaele Imperiale Autoritetet italiane zbulojnë të gjitha pajisjet kriminale të shefit të Camorra-s / Aleancat e tij me kartelet e mëdha në Evropë dhe Amerikën e Jugut, çelësat

Agjentët e Komandës Provinciale të Guardia di Finanza dhe Skuadrës së Napolit, Shërbimit Qendror të Hetimit të Krimit të Organizuar dhe Shërbimit Qendror Operativ të Policisë së Shtetit, kanë zbatuar urdhrin për zbatimin e masave të sigurimit personal të lëshuar nga GIP e Gjykatës.

të Napolit, me kërkesë të Prokurorit të të njëjtit qytet të Drejtorisë së Rrethit Antimafia, ndaj njëzet e tetë personave, të dyshuar rëndë për bashkim kriminal për trafik ndërkombëtar të sasive të mëdha të narkotikëve dhe pastrim parash.”kapet bossi Raffaele Imperiale”

kapet-bossi-Raffaele-Imperiale-rafaele
kapet-bossi-Raffaele-Imperiale-rafaele

Nga hetimet u zbulua operacioni i një shoqate kriminale, me bazë operative në provincën e Napolit, me në krye trafikantin e njohur të drogës Raffaele Imperiale, i dedikuar futjes në territorin kombëtar dhe eksportit në vende të tjera, përfshirë Australinë, të një sasie të madhe. dërgesat e kokainës. Ky operacion zhvillohet vetëm një muaj pas arrestimit të fundit të kapos, i cili ra brenda rrjetit që dominonte hyrjen e kokainës në Itali nëpërmjet portit të Gioia Tauro.”kapet bossi Raffaele Imperiale”

 kapet-bossi-Raffaele-Imperiale-bosi
kapet-bossi-Raffaele-Imperiale-bosi

Imperiale dhe anëtarët e rrjetit të tij kriminal arritën të merrnin lëndën narkotike nga Amerika e Jugut, e fshehur në kontejnerë, për të arritur në portet kryesore tregtare evropiane përmes detit, falë aleancave, të paktën që nga janari 2017, me trafikantët e drogës amerikano-jugor dhe europian. niveli.

Pasi ishte në tokë, droga u kap dhe u transportua në rrugë nga transportuesit në përputhje, për t’u fshehur në magazina, vendstrehime dhe strehë në dispozicion të organizatës, në Campania, Kalabria, Emilia Romagna dhe Lazio. Imperiale ishte në gjendje të ngrihej në një rol absolutisht udhëheqës si një ndërmjetës ndërkombëtar droge. Capo u arrestua verën e kaluar në Dubai, një emirat që menjëherë pas ekstradimit të tij në Itali, ku ai është mbajtur që atëherë.

kapet bossi Raffaele Imperiale

Shoqata kriminale, përveç se ka degë në Evropë, Afrikë dhe Amerikën e Jugut, ka mbajtur marrëdhënie të qëndrueshme me klanet Camorra në të gjithë zonën napolitane si dhe me organizatat e ngjashme me mafiozët që veprojnë në Kalabri. Anëtarët e organizatës ishin në kontakt të vazhdueshëm me njëri-tjetrin falë sistemeve të komunikimit të koduar.

kapet bossi Raffaele Imperiale bossi

Këto aktivitete kanë çuar në rindërtimin e plotë të rrethit relacional të Imperiale, jo vetëm në Itali, duke bërë të mundur identifikimin e subjekteve që koordinonin trajtimin e parave, u jepnin udhëzime “lajmëtarëve” të drogës dhe menaxhonin mjetet e përdorura për transportin e drogës dhe parave të gatshme dhe, në përgjithësi, zinxhirin logjistik të mbështetjes për organizatën.Në përgjithësi, hetuesit kanë rikonstruktuar, nga marsi 2020 deri në mars 2021, lëvizjet e kokainës për më shumë se 7 tonë, nga të cilat 1.3 janë sekuestruar në Itali dhe jashtë saj.

lajmifundit

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet,...

Lufta kundër bandave/10 mijë trupa të policisë rrethojnë El Salvadorin

(Skenderbeu.info)-Lufta kundër bandave/10 mijë trupa të policisë rrethojnë El...

Shkaterrohen pesë makroplantacione droge /Arrestohen 14 persona

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen pesë makroplantacione droge /Arrestohen 14 persona Agjentët e Policisë...

Sekuestrohen 97 kilogramë kokainë në portin e Algeciras(Spanjë)!

(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen 97 kilogramë kokainë në portin e Algeciras(Spanjë)! Një operacion...

Shkaterrohet një rrjet të rrezikshëm droge në Seattle

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një rrjet të rrezikshëm droge në Seattle Gjashtë anëtarë...

Kapet një varkë me vela me 387 kg kokainë

(Skenderbeu.info)-Kapet një varkë me vela me 387 kg kokainë Anëtarët...

Shkaterrohet nje rrjet droge spanjoll-maroken/ Sekuestrohen 11 tonë drogë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet nje rrjet droge spanjoll-maroken/ Sekuestrohen 11 tonë drogë Guarda...

Kapet 4.6 ton kokainë në bregdetin afrikan me destinacion Spanjën

(Skenderbeu.info)-Kapet 4.6 ton kokainë në bregdetin afrikan me destinacion...
Raporto