Kapen 100 kg kokainë në Norvegji, prangosen 6 shqiptarë, mes tyre një femër

(Skenderbeu.info)-Kapen 100 kg kokainë në Norvegji, prangosen 6 shqiptarë, mes tyre një femër

Më shumë se 100 kilogramë kokainë u kapën në një anije mallrash që ishte ankoruar në Husnes të Norvegjisë.
Gjatë operacionit, Shërbimi Doganor Norvegjez, në bashkëpunim me rojet bregdetare dhe policinë, zbuluan drogën e cila ishte fshehur në një anije mallrash që vinte nga Amerika e Jugut.
Sipas Agjencisë Doganore, lënda ishte ngjitur poshtë vijës ujore në anije.
Gjatë operacionit natën e së enjtes më 13 prill, në Husnes në Kvinnherad, u arrestuan 5 meshkuj dhe 1 femër, të gjashtë janë nga Shqipëria, të moshës 20-40 vjeç. Policia beson se personat përbëjnë një grup të organizuar kriminal.
Shqiptarët mësohet se kanë qëndruar në Norvegji vetëm disa ditë para se të arrestoheshin pas zbulimit të sasive të mëdha të drogës. Një pronar në zonën e Rosendal ka thënë se katër persona hynë në një nga shtëpitë që ai jep me qira të martën.
“Këtu shohim se si anijet e mëdha përdoren për të transportuar drogë nën vijën ujore, shpesh pa dijeninë e ekuipazhit”, thotë menaxheri i zonës Bård Ynnesdal në Departamentin e Doganave. Sekuestrimi është kapja më e madhe e kokainës në Norvegjinë Perëndimore dhe renditet ndër konfiskimet më të mëdha të kokainës në shkallë vendi, shkruan agjencia më tej.
Sipas RUSinfo, kokaina ka një çmim në rrugë ndërmjet 800 dhe 1200 NOK për gram. Kjo do të thotë se konfiskimi në Husnes ka një vlerë prej rreth 100 milionë NOK të shitura në rrugë.
Sipas menaxherit të zonës Ynnesdal, ekuipazhet vigjilente të kontrollit duhet të kishin zbuluar indikacione të këtij aktiviteti. Dyshimi iu raportua më tej autoriteteve doganore qendrore dhe vendore për ndjekje të mëtejshme. Hetimet më të afërta identifikuan vendndodhje dhe objekte me interes të lartë në qarkun Vestland.
Nisur nga kjo, policia dhe roja bregdetare janë kontaktuar për ndihmë. U konfirmua se objekti mund të ishte një anije në rrugën e saj për në Husnes në komunën Kvinnherad, shpjegon Ynnesdal në raport.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Policia zbulon parcelat me kanabis në Krujë/ Shpallet në kërkim 53-vjeçari

(Skenderbeu.info)-Policia zbulon parcelat me kanabis në Krujë/ Shpallet në...

Gjendet zemra e shqiptarit në Spanjë/ Zbardhet vendimi i gjykatës, organi në morg

(Skenderbeu.info)-Gjendet zemra e shqiptarit në Spanjë/ Zbardhet vendimi i...

Përdornin lavazhin për të shitur drogë, arrestohen dy persona në Burrel

(Skenderbeu.info)-Përdornin lavazhin për të shitur drogë, arrestohen dy persona...

Zbulohet plantacioni i drogës me rreth 5000 bimë marijuanë, mes te arrestuarve 2 shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Zbulohet plantacioni i drogës me rreth 5000 bimë marijuanë,...

Zbulohet opium në Vlorë/ Sekuestrohen 70 bimë të mbjella në një arë

(Skenderbeu.info)-Zbulohet opium në Vlorë/ Sekuestrohen 70 bimë të mbjella...

Gjenden rreth 27 mijë fidanë kanabis në Malësi të Madhe/ Kultivoheshin në toka

(Skenderbeu.info)-Gjenden rreth 27 mijë fidanë kanabis në Malësi të...

Kapen me kokainë, 10 mijë euro cash dhe pistoletë në banesë, arrestohen 41-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen me kokainë, 10 mijë euro cash dhe pistoletë...
Raporto